Veshall tregon pse i tha Kurti se iu bë e padrejtë kur e liruan nga pozita e zv.ministrit të kulturës

Aktuale

Veshall tregon pse i tha Kurti se iu bë e padrejtë kur e liruan nga pozita e zv.ministrit të kulturës

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:56
Sejnur Veshall

Para dy ditësh, Sejnur Veshall është liruar nga posti i zëvendësministrit në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Lidhur me këtë çështje, Veshall tregoi pse kryeministri Albin Kurti i tha se i është bërë e padrejtë.

Në “Ditari”, Veshall tha se sipas Kurtit, ai ka bërë punë të mirë duke prezantuar komunitetin rom.

“Është thënë e padrejtë sepse më ka thënë se puna ime në Qeveri duke prezantuar komunitetin rom dhe puna ime në Qeveri si zv.ministër i Republikës së Kosovës ka qenë e mirë, por kërkesa e koalicionit, kërkesa e vetë propozuesit për të qenë në këtë pozitë e ka shtyrë për ta marrë këtë vendim. Dhe kjo ka qenë përgjigje, ma tha se është bërë e padrejtë”, tha ai.

Ai theksoi se letra e vendimit nuk iu dha nga Kurti, por nga asistentja e tij e cila ia dorëzoi atë e përlotur.

“Dhe e treta vetëm se u takuam, dhe gjëja më e mirë që ma ngushëlloi këtë pjesën, mu bë me ndi ma rahat, nuk ma dha kreyministri letrën e vendimit, ma dha asistentja e tij, e cila ishte e përlotur dhe më tha vetëm e dimë që tu bë e padrejtë dhe pranoje vendimin”, tha ai.

Më 4 korrik, Veshall u lirua nga pozita e zv.ministrit në MKRS. Ai ishte emëruar në këtë pozitë në prill të vitit 2021. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat