Sibel Halimi rreth deklaratës së Kurtit për luftë: Imazhi i Kosovës u dëmtua në kohën e krizës së thellë ekonomike

Aktuale

Sibel Halimi rreth deklaratës së Kurtit për luftë: Imazhi i Kosovës u dëmtua në kohën e krizës së thellë ekonomike

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 13:32
Sibel Halimi

Zëdhënësja e LDK-së, Sibel Halimi, ka komentuar deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, ku tha se në Kosovë ka gjasa të ndodhë luftë.

E Halimi thotë se këto deklarata nga pushteti po vinë në kohën e një krize të thellë ekonomike derisa investimet e huaja vazhdojnë ta shohin Kosovën me mosbesim.

Andaj, imazhi i Kosovës, sipas Halitim, si vend i paqes e i kulturës është dëmtuar nga kjo deklaratë shqetësuese.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të Halimit:

Deklarata e pamatur e kryeministrit lidhur me luftën eventuale në Kosovë ka shpërqendruar vëmendjen nga përpjekja për të ndryshuar këtë perceptim ndaj vendit tonë.

Imazhi i Kosovës si vend i paqes e i kulturës i përfaqësuar së fundmi në shumë media ndërkombëtare në saje të organizimit të shumë ngjarjeve të rëndësishme kulturore, u dëmtua nga një deklaratë e tillë, e cila përveçse shqetësuese, është edhe miope për prezantimin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Partia në pushtet ende nuk ka arritur të kuptojë rëndësinë e përgjegjësisë së fjalës e veçanërisht drejtuar opinionit ndërkombëtar. Në kohën kur vendi ynë gjendet në krizë të thellë ekonomike dhe investimet e huaja vazhdojnë të shohin me mosbesim Kosovën e si vatër krize, kjo deklaratë ia sforcon më tej këtë bindje.

Andaj, qeverisja e vendit kërkon urtësi dhe vizion të qartë, por fatkeqësisht narracioni popullist i kryeministrit vazhdon të dëmtoj vendin vetëm për konsum të brendshëm politik.

Sibel Halimi,

Zëdhënëse politike dhe anëtare e kryesisë së LDK-së

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat