Rron Gjinovci i reagon SBASHK’ut, ka disa fjalë për mësimdhënësit

Aktuale

Rron Gjinovci i reagon SBASHK’ut, ka disa fjalë për mësimdhënësit

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 17:22
Rron Gjinovci

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), ka njoftuar sot për shpalljen e grevës së përgjithshme nga 25 gushti. E greva do të zgjasë derisa të realizohen kërkesat e tyre.

Sindikatat kanë kërkuar 100 euro shtesë derisa të miratohet Ligji për Paga.

Edhe kryetari i Sindikatës së Arsimit (SBASHK), Rrahman Jasharaj, ka thënë se janë të hapur për institucionet e vendit për arritjen e një marrëveshje. Mirëpo fillimisht ka kërkuar 100 euro mbështetje.

Lidhur me kërkesat e tyre ka reaguar analisti Rron Gjinovci, duke thënë se nuk duhet të ketë rritje pagash në sektorin e arsimit, por përjashtim masiv prej punës, për siç shprehet se “SBAShK-u duhet me dhanë llogari pse 76% e nxansave kosovarë nuk dijnë me lexu”.

Reagimi i tij i plotë:

SBAShK-u duhet me dhanë llogari pse 76% e nxansave kosovarë nuk dijnë me lexu. Jo rritje pagash, po përjashtim masiv prej punës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat