Takimi Kurti-Vuçiq pa rezultat, Kelmendi kërkon që Beogradit t’i bëhet më shumë presion

Aktuale

Takimi Kurti-Vuçiq pa rezultat, Kelmendi kërkon që Beogradit t’i bëhet më shumë presion

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 23:55
Adriatik Kelmendi

Gazetari Adriatik Kelmendi, ka folur rreth dialogut Kosovë – Serbi, ku sot u takuan kryeministri i vendit, Albin Kurti, dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Kelmendi tha se bazuar në atë që është parë muajve e viteve të fundit në dialog, s’ka shumë pritshmëri nga ajo që do të ndodhë, por sipas tij, ka një fatkeqësi, ku siç tha ai, s’po shihet një dialog i mirëfilltë.

“Nga një dialog politik kishte zbritur kohëve të fundit në një dialog teknik dhe tashmë vlerësoj se ka degraduar tutje, po shohim një dialog për menaxhim krizash, siç e tha edhe Borrell. Nuk po shohim se po flasim me Serbinë për të arritur një marrëveshje përfundimtare por po shkojmë nga kriza në krizë, po i trajtojmë krizat për të gjetur një zgjidhje të shpejtë për deeskalim të situatës ose për mostensionim të mëtutjeshëm”, është shprehur Kelmendi në “Info Magazine”.

Tutje, Kelmendi tha se Kosova ka të drejtë dhe askush s’mund t’ia mohojë që të zbatojë ligjshmërinë në tërë territorin e vet, por, sipas tij, ka shumë pikëpyetje nëse Kosova po e bën në mënyrën më të mirë zbatimin e ligjshmërisë në tërë territorin e saj, teksa shtoi se do të duhej të kishte më shumë koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shtetet kyçe të BE-së.

“Në këtë mënyrë që të mos bëjmë hapa, që duke synuar të zbatojmë diçka dhe të shohim përpara, ne të bëjmë hapa prapa që më as të mos flasim për zgjidhje, por të kthehemi në menaxhim krizash që po na kushtojnë”, është shprehur Kelmendi.

Më tej, ai shtoi se Beogradi s’do të lëshojë pe për ndonjë hap përpara nëse s’i bëhet presion serioz nga ShBA-ja dhe BE-ja.

“A i është bërë presion viteve të fundit, në disa raste kam insistuar se jo. Edhe në takimet që kam me zyrtarë të lartë të shteteve të ndryshme, ua theksoj rëndësinë që t’i kujtohet Serbisë se duhet ta ndërmarrë hapin që e kanë ndërmarrë vetë këto shtete, që i bie që të insistojnë se Serbia s’ka hapësirë tjetër përveç se ta njohë realitetin në Kosovë, që Kosova është shtet i pavarur dhe sovran dhe t’i kërkohet që në mënyrë eksplicite edhe ta njoh”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat