Bislimi me oferta “lëvërdisëse” për investitorët e huaj: E përdorim euron, zero rrezik në kursin e këmbimit

Aktuale

Bislimi me oferta “lëvërdisëse” për investitorët e huaj: E përdorim euron, zero rrezik në kursin e këmbimit

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 10:56
Besnik Bislimi

Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës, ka thënë se qeveria po përpiqet që t’i bindë të gjithë investitorët potencial që të investojnë në Kosovë.

Zëvendëskryeministri ka shtuar se, narrativa se e një vendi me tensione e madhësi të pamjaftueshme tregu, është një histori e së shkuarës, raporton Investment Monitor.

Ne po përpiqemi të bindim të gjithë investitorët potencialë që aktualisht janë në kërkim të tregjeve të reja, opsioneve të reja, po zhvendosen nga Azia Lindore ose Rusia, se narrativa e një vendi me tensione, madhësi të pamjaftueshme tregu dhe fuqi blerëse të pamjaftueshme, është një histori e së shkuarës”, ka thënë Bislimi.

Sigurisht që në vitet e fundit ka pasur tregues më pozitivë ekonomikë për Kosovën. Të dhënat e Bankës Botërore tregojnë se flukset neto të investimeve të huaja direkte (IHD) në vend kanë qenë në një kurbë rritëse që nga viti 2016 dhe kanë arritur pak më pak se 400 milionë dollarë në vitin 2020. Megjithatë, kjo mbetet e ulët në nivel ndërkombëtar dhe shumë më poshtë fqinjëve të afërt si Mali i Zi (531 dollarë m) dhe Shqipëria (1 miliardë dollarë).

Bislimi beson se investitorët ndërkombëtarë po fillojnë të njohin mundësitë që Kosova ka për të ofruar.

“Historia e re është e një demokracie të vendosur mirë që vë theksin te sundimi i ligjit dhe rritja ekonomike”, ka shtuar ai.

Bislimi po ashtu ka folur edhe për mundësitë që ofron Kosova për bizneset për dallim nga vendet e rajonit.

“Ajo që ne ofrojmë dhe është e ndryshme nga pothuajse të gjitha vendet e rajonit është se bizneset që investojnë në Kosovë do të kenë zero rrezik të kursit të këmbimit pasi që ne përdorim euron”, thotë Bislimi.

Bislimi nder tjerash ka thënë se rinia është aseti më i rëndësishëm që ka Kosova dhe fokusi i qeverisë është që të përqendrojë përpjekjet e saj në ata sektorë që “garantojnë kthimin më të lartë të mundshëm” për të rinjtë në shoqëri.

“Ne kemi vërejtur gjatë 10 viteve të fundit një interes gjithnjë në rritje nga kompanitë e huaja për të transferuar jashtë ose afër një pjesë të procesit të tyre të prodhimit në Kosovë, veçanërisht në sektorët e IT-së, dizajnit të uebsajtit, kujdesit ndaj klientit, menaxhimit të burimeve njerëzore, biznes-me-biznes. përpunimi, dhe gjithashtu siguria kibernetike dhe blockchain,” shton ai.

Përveç kësaj, numri dy i qeverisë ka thënë se ka një interes në rritje nga industria e përpunimit të ushqimit, industria e përpunimit të metaleve dhe kompanitë e tranzicionit të energjisë. Kosova ka vetëm 140 megavat energji të erës të instaluar dhe 35 megavat kapacitet hidroenergjetik, por qeveria po synon një kapacitet të instaluar prej dy gigavatësh të burimeve të rinovueshme.

Unë mendoj se në mbarë Evropën kemi një numër shumë konkurrues të orëve me diell në vit dhe kemi identifikuar disa zona që mund të ofrojnë potencial të mirë për gjenerimin e energjisë së erës,” thotë Bislimi.

Kosova sapo ka nënshkruar një kontratë me Korporatën e Sfidave të Mijëvjeçarit të SHBA-së për një kontratë për të ndërtuar 350 megavat kapacitet të baterive në vend, dhe Bislimi thotë se qeveria është shumë e prirur të gjejë investitorë që mund të përmirësojnë më tej bilancin e furnizimit me energji në vend. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat