KFOR-i transporton foshnjën dymuajshe nga Prishtina për mjekim në Napoli

Aktuale

KFOR-i transporton foshnjën dymuajshe nga Prishtina për mjekim në Napoli

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 23:10
KFOR-i transporton foshnjën dymuajshe nga Prishtina për mjekim në Napoli

KFOR-i dhe Komanda e Operacioneve të Përbashkët Italiane ka transportuar me avion nga Prishtina për mjekim në Napoli, Irinën, dymuajshe.

Irina e cila vuan nga një sëmundje e rëndë u transportua bashkë me nënën e saj për në spitalin “Mondali” në Napoli, ku siç bën të ditur KFOR-i një ekip i specializuar mjekësor do të kujdeset për të.

“Falë organizatës së KFOR-it dhe Komandës së Operacioneve të Përbashkëta Italiane, një avion i Forcave Ajrore ka mundur të transportojë vajzën e vogël e cila vuante nga një sëmundje shumë e rëndë në zemër, së bashku me nënën e saj, nga Prishtina në spitalin “Monaldi” në Napoli, ku Ekipi i specializuar mjekësor do të kujdeset për të”.

“Karabinierët e Regjimentit të MSU-së – Njësia e Specializuar Shumëkombëshe, pjesë e Misionit të KFOR-it, aktivizuan Ambasadën Italiane  në Prishtinë dhe Komandën e Përbashkët Operative Italiane për të finalizuar shpejt bashkëpunimin bujar të ofruar nga Spitali “Monaldi”, i njohur si qendër e ekselencës për patologjitë neonatale dhe nga instituti fetar “Povere Figlie della Visitazione di Maria” në Napoli, i cili do të presë nënën e foshnjës për të gjithë periudhën e trajtimit” thuhet në njoftimin e KFOR-it.

Mes tjerash, thuhet se ky rast ndihmon në konsolidimin e marrëdhënieve të miqësisë, bashkëpunimit dhe solidaritetit ndërmjet misionit të NATO-s, KFOR, institucioneve italiane dhe Kosovës.

KFOR-i gjithashtu i ka uruar shërim Irenës së vogël.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat