Kryeministrja e Italisë: Kemi përgjegjësi kundrejt vendeve të Ballkanit Perëndimor

Aktuale

Kryeministrja e Italisë: Kemi përgjegjësi kundrejt vendeve të Ballkanit Perëndimor

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 13:26
Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, ka thënë se kanë përgjegjësi ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ajo para fillimit samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Tiranë tha se janë të përkushtuar që të punojnë për ekonomi, siguri kibernetike dhe çështje të tjera.

Kryeministrja e Italisë është zotuar për mbështetje ndaj vendeve të Ballkanit.
“Kemi përgjegjësi kundrejt vendeve të Ballkanit Perëndimor. Sidomos më shumë edhe pas agresionit së Rusisë kundrejt Ukrainës. Është shumë e rëndësishme që të forcojmë procedurën për anëtarësimin e këtyre vendeve në Bashkimin Evropian dhe ka shumë çështje që duhet të punojmë së bashku për ekonominë, sigurinë kibernetike si edhe çështje të tjera. Ju e dini që Italia është plotësisht e përkushtuar. Do të përpiqemi që të bëjmë maksimumin për shumë çështje që kemi roaming dhe çështje të tjera që po diskutojmë. Siç e dini mund të mbështeteni për këtë tek Italia”, ka thënë ajo.

Samiti që po mbahet në Tiranë, po zhvillohet për herë të parë në territorin e një vendi të rajonit që nuk është pjesë e Bashkimit Evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat