Konjufca për shtatzënën e vrarë: Do të ishte mirë dikush të jep përgjegjësi morale

Aktuale

Konjufca për shtatzënën e vrarë: Do të ishte mirë dikush të jep përgjegjësi morale

Më: 9 dhjetor 2022 Në ora: 00:50
Glauk Konjufca

Ermal Panduri e ka pyetur të parin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca se a duhet të jep dikush përgjegjësi politike dikush nga ekzekutivi për rastin e Hamide Magashit, gruas shtatzënë e cila u vra në oborrin e QKUK-së nga burri saj me të cilin ishte në proces të divorcit. Magashi kishte masën e mbrojtjes nga gjykata.

“Duhet me dhanë, do të ishte mirë [me dhanë dorëheqje morale]. Është në kuadër të shtetit demokratik me jep përgjegjësi”, është përgjigjur Konjufca.

Në kohë kur janë vra Mon Bala edhe Arben Xheladini, Ministër i Punëve të Brendshme ka qenë Fatmir Rexhepi i LDK-së, dhe nuk ka pasur as një lloj përgjegjësie mbi Policët e UNMIK-ut”, ka thënë Panduri

Ndërsa Konjufca ka thënë se Rexhepi ka dhënë dorëheqje morale. A duhet të jep dikush këtu përgjegjësi morale?

“Nuk e përjashtojë si mundësi se dikush mund të jep përgjegjësi morale, por nuk i them jep. Por, të isha unë ndoshta do të jepja dorëheqje, por nuk mund t’i them, sepse ajo është morale edhe është plotësisht individuale, a institucionali është një gjë tjetër, e vlerëson saktë nivelin e përgjegjësisë deri këtu ka pasur X personi por, nuk bënë me hy në hak sepse ai nuk ka pasur asgjë në dorë”, ka theksuar Konjufca.

Sipas Konjufcës, Policia ka qenë hallka e parë që ka vepruar shumë shpejt, edhe hallkat e tjera të shtetit kanë dështuar.

“Hamidja ka shkuar te policia edhe e ka lajmëruar rastin. Policia është mobilizuar dhe ka shkuar të bashkëshorti i saj, kjo hallkë ka vepruar në çështje orësh, hallkë tjetër është institucionet e drejtësisë, të cilat e kanë përpunuar informacionin se Hamdies, burri i saj ia ka drejtuar armën në kokë. Në momentin që institucioni i drejtësisë bindet që është fakt i vërtetë drejtimi i armës në kokë dhe nuk është shpikje nga bashkëshortja, atëherë mekanizmi duhet të veprojë në mënyrë të ashpër”, ka deklaruar Konjufca.

Tutje ai ka vlerësuar se mekanizmi i drejtësisë nuk ka vepruar por, vetëm hallka e parë.

“Kjo ngjarje duhet me na shërbye si mësim por, është fatkeqësi e madhe që po duhet me na shërbye tragjedia si mësim, por duhet të rregullohen të gjitha mekanizmat nga A deri në fund me funksione”, ka deklaruar ai.

Më tej Konjufca nuk e ka cilësuar si dështim arratisjen e Sokol Halitit për 48 orë, pasi ka thënë se kjo mund të ndodhë edhe në vendet e botës të cilat e kanë policinë edhe më të zhvilluar.

“Dështimet janë pse e ka lëshuar drejtësia individin, dështim tjetër është me gjetë segmentin tjetër, saktë pse policia nuk e ka mbrojtur Hamiden, këto janë dështime”, ka sqaruar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat