Kamberi tregon se si erdhi deri te përplasja në mes të shqiptarëve të Luginës në Këshillin Kombëtar

Aktuale

Kamberi tregon se si erdhi deri te përplasja në mes të shqiptarëve të Luginës në Këshillin Kombëtar

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 00:38
Shaip Kamberi

Për shkak të mosarritjes së një gjuhe të përbashkët, e vetmja pakicë në Serbi që nuk kanë arritur t’i zgjedhin organet drejtuese për Këshillin Kombëtar janë shqiptarët. E si ka ardhur deri te kjo ka treguar deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi.

Ai thotë se kjo krizë e shkaktuar do i dëmtojë shumë.

“Para zgjedhjeve, në fushatë zgjedhore, të gjitha partitë ishin deklaruar se nuk duan të bashkëpunojnë me partinë e Shqiprim Arifit. Që mbeti të ndërtohet një koalicion këtu. Por kur ke qëndrimin që ai i cili ka dy deputetë thotë unë e dua kryetarin e Këshillit dhe nuk lëshoj pe se unë i kam premtuar kandidatit tim që ta bëj kryetar, kur ke partnerin tjetër të Preshevës, Ragmi Mustafën, thotë nëse edhe ju boni marrëveshje me LPD-në, dy me dy mandat, unë nuk e pranoj atë marrëveshje, dhe kur ke kandidat partnerin e tretë të mundshëm kryetarin e Bujanocit, i cili neve na thotë se po e pranoj parimin e fituesit juve ju takon, por në anën tjetër thotë merrnu vesh me këtë tjetrin që i ka dy”, deklaroi ai.

Tutje, ai tregoi edhe një mundësi përmes së cilës ka mundur të zgjidhet ky problem.

“Në insistimin e vazhdueshëm të Shqiprim Musliut që ta ketë kryetarin kemi pasë opsionin tjetër që pa të, ta bëjmë një shumicë. Kryetari i Bujanocit, për shkak të kalkulimeve për zgjedhjet e ardhshme lokale, nuk është futur në këtë dhe kemi ardhur në situatë”, theksoi ai.

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik bëri të ditur se ka ftuar nënkryetarin e Bujanocit, Shqiprim Musliu “të mos lejojnë që ministri në Beograd ta vendos fatin”, por sipas tij, ai nuk ka pranuar.

“Ditën e fundit, kryeministri Kurti na ka ftu të gjithëve, na ka sqaru kompleksitetin e situatës, ka bisedu për domosdoshmërinë që shqiptarët të jenë të përfaqësuar edhe me një instrument plotësuese dhe në momentet e fundit, unë personalisht e kam ftu Shqiprim Musliun në telefon dhe i kam thënë, po i shkelim të gjitha parimet, me dy po e ndajmë nandagtin, mos te lejojmë ministrin në Beograd me vendos për fatin tonë, më ka thënë jo nuk e pranojë atë”, shtoi ai.

Afati i fundit për të arritur një marrëveshje ka qenë 13 janari. Ky Këshilli Kombëtar ka të bëjë me të drejtat e shqiptarëve në arsim dhe kulturë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat