Salihaj: Marrëveshja ka gjëra shumë të bukura, por problemi është ky!

Aktuale

Salihaj: Marrëveshja ka gjëra shumë të bukura, por problemi është ky!

Më: 24 mars 2023 Në ora: 00:34
Adem Salihaj

Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Adem Salihaj vlerëson se kryeministri Albin Kurti, ka vetëm një faj, atë të kundërshtimit të Asociacionit në të kaluarën dhe zbatimin e tij tani.

Duke komentuar marrëveshjen e 18 marsit në Ohër, Salihaj thotë se e njëjta ka gjëra shumë të bukura, por problem mbetet Asociacioni.

“Janë tri-katër probleme. Por problemi më i madh është Asociacioni, pra kjo marrëveshje është e balancuar edhe për Kosovën edhe për Serbinë. Tash për ne ka gjëra shumë të mira, sepse pranohet defakto Kosova…ka gjëra shumë të bukura, shumë të favorshme për Kosovën, por problemi i madh është Asociacioni”, deklaroi ai.

Sipas tij, faktorët ndërkombëtarë “nuk të lejojnë të tallesh me marrëveshjet që ke nënshkruar vetë”.

Ish-zv.kryeministri shtoi se Kosova nuk ka pasur mundësi t’i ikë kësaj marrëveshjeje, si shkak i presionit të madh ndërkombëtar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat