“Nëse Radojçiqi tash udhëton jashtë Serbisë në parim arrestohet”, thotë Miftaraj

Aktuale

“Nëse Radojçiqi tash udhëton jashtë Serbisë në parim arrestohet”, thotë Miftaraj

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 23:33
Ehat Miftaraj

Juristi i njohur kosovar, Ehat Miftaraj, ka thënë se fletarresti i lëshuar nga Interpol-i ndaj Milan Radojçiqit është inicuar nga Prokuroria Speciale e Kosovës dhe se shtete tjera në këtë nuk kanë dorë, përveç se UNMIKU ae ka vendosur në sistem të Interpol-it.

Miftaraj thotë se tash “në parim” nëse Milan Radojiçiqi udhëton jashtë Serbisë arrestohet në atë shtet dhe fillojnë procedurat e ekstradimit në Kosovë.

Postimi i Miftarajt:

Fletëarresti ndërkombetar ndaj Radojçiqit dhe të tjerëve është inicuar nga Prokuroria Speciale e Republikes se Kosoves. Fletearresti i leshuar eshte i Republikes se Kosoves.

UNMIK vetem e vendos ne sistem e INTERPOL, sikurse vendos dhjetera fletearreste te tilla brenda vitit sipas kerkesave te autoriteteve gjyqesore te Republikes se Kosoves.

Ne leshimin e ketij fletearresti ska dore asnje shtet tjeter perveç se Republikes se Kosoves, sepse skane as drejte, as autoritet e as mundesi qe te bejne nje te tille.

Fletearresti i leshuar ska lidhje e as nuk mundet te kete lidhje me ndonje mase ndaj Serbise nga BE.

Tash nese Radojçiq guxon e udheton jashte Serbise, i njejti ne baze te fletearrestit te leshuar nga UNMIK ne emer te Kosoves, në parim do te arrestohet ne ate shtet, dhe do te fillojne procedurat e ekstradimit ne Kosove.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat