Komandanti i KFOR-it takon ambasadorin italian, flasin për sigurinë në Kosovë

Aktuale

Komandanti i KFOR-it takon ambasadorin italian, flasin për sigurinë në Kosovë

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 21:52
Foto nga takimi

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutaş, u takua sot me ambasadorin italian në Kosovë, Antonio De Riu, në Ambasadën e Italisë në Prishtinë.

Gjeneralmajor Özkan Ulutaş ndau pikëpamje me ambasadorin De Riu mbi tendencat e fundit të sigurisë dhe përshëndeti kontributet e gjata të Italisë në KFOR dhe në stabilitetin rajonal.

Në komunikatë thuhet se KFOR vazhdon të zbatojë mandatin e tij - bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999

- për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundim të Ligjit (EULEX), respektivisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat