Faton Peci akuzon Përparim Ramën: Po e bllokon ndërtimin e objektit të Ministrisë së Bujqësisë!

Aktuale

Faton Peci akuzon Përparim Ramën: Po e bllokon ndërtimin e objektit të Ministrisë së Bujqësisë!

Më: 22 prill 2024 Në ora: 11:23
Objekti i Ministrisë

Ministri i Bujqësisë Faton Peci ka akuzuar kryetarin e Komunës së Prishtinës, Përparim Rama se po e bllokon ndërtimin e objektit të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

Peci ka thënë se Rama ka bllokuar çdo procedurë që ka të bëjë me ndërtimin e objektit të MBPZHR-së. Ndërsa i ka quajtur banale arsyet e zyrtarëve komunal.

“Qytetarët e Prishtinës por edhe qytetarët e Kosovës duhet ta dinë që Përparim Rama ka bllokuar cdo procedurë për ndërtimin e Objektit të MBPZHR-së! Sot është dita e 73-të nga dita e paraqitjes së kërkesës dhe dita e 42-të e kalimit të afatit kohor që Përparim Rama ka mohuar pajisjen e MBPZHR-së me kushtet e ndërtimit të objektit! Përkundër dhjetra takimeve dhe shkresave zyrtare duke përfshirë emailin direkt në adresë të tijën, ne mbesim të bllokuar me arsyet banale dhe fiktive të zyrtarëve komunal të llojit të: I është sëmurë babai njërit nga zyrtarëve; Zyrtari kompetent është në pushim vjetor, Kemi bërë disa lëshime teknike, javën tjetër ua lëshojmë; Zyrtarit i është sëmurë kunata; e kështu me rradhë”, ka shkruar Rama në Facebook.

Peci ndër të tjera ka rikujtuar se Përparim Rama dhe Ekzekutivi i Komunës së Prishtinës ka zvarritur në vazhdimësi përgjegjësitë ligjore të cilat iu takojnë karshi kërkesave të MBPZHR-së, siç janë përgjegjësitë ndaj aksioneve të inspektorëve!

“Qartësojmë për qytetarët e Kosovës, se bllokimi i ndërtimit të Objektit të MBPZHR-së, ndër të tjerat mohon përfitimin e 160 milionë eurove për bujqësinë vetëm në vitin e parë nga akreditimi në IPARD, si dhe liron buxhetin e shtetit nga barra e qirasë së lartë. Njëherit ky objekt do të akomodojë zyrtarët e institucionit tonë dhe agjencive përkatëse ekzekutive.Përparim, hap krahun përparimit të Kosovës”, ka shkruar Rama në Facebook.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat