Korniza e dialogut Beograd-Prishtinë

Amerika

Korniza e dialogut Beograd-Prishtinë

Nga: Skënder Karaçica Më: 24 dhjetor 2020 Në ora: 20:59
Skënder Karaçica

Miroslav Lajçak po projekton Mitrovicën e Veriut si njësi administrative  të nivelit të lartë (lexo:term i gjuhës sllovake kraje,-vj.ime), që do të ketë një lloj autonomie të vetëqeverisjes (lexo: samostravny) ose njësi territoriale (sic!).

Këtë model e ka marrë nga shteti i Sllovakisë që sipas Kushtetutës së këtij vendi ka 8 njësi administrative të nivelit të lartë me ligjet kushtetuese të këtij vendi, ato kanë një lloj autonomie të vetëqeverisjes ose njësi territoriale.

Po e themi këtë ngaqë në të gjitha takimet në dritën e dialogut Beograd-Prishtinë, diplomati sllovak dhe emisari special i këtij dialogu të BE-së, po insiston përherë që bashkësia e komunave me ,,shumicë,, serbe në Mitrovicën e Veriut, të ketë po këto kompetenca ekzekutive dhe një model i 8 njësive të shtetit të tij të Sllovakisë.

Republika e Kosovës sipas ligjeve të Kushtetutës është një dhe vetëm një njësi territoriale dhe në dialogun Beograd-Prishtinë, ku ndërmjetësues i BE-së është diplomati Miroslav Lajçak, zyrtarët e shtetit të Kosovës nuk duhet të lejojnë në asnjë mënyrë që bashkësia e komunave me ,,shumicë,, serbe në Mitrovicën e Veriut të marrë ndonjë (model) të shtetit të Sllovakisë me ato 8 njësitë e vetëqeverisjes deri në shkallë të njësisë territoriale me kompetenca ekzekutive, ndonëse kështu do të shembej shtetndërtimi i Republikës së Kosovës me modele të huaja dhe gati-gati me pretendime antishqiptare të njohura në historinë tonë e të projektuara tash e dy shekuj nga regjimet fashiste dhe grabitqare të Serbisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat