“Albis Party”, Naser Nika, nisë koncertet në Nju Jork, dhe Ulqin ...

Amerika

“Albis Party”, Naser Nika, nisë koncertet në Nju Jork, dhe Ulqin ...

Nga: Beqir SINA Më: 8 qershor 2021 Në ora: 15:05
Naser Nika dhe Beqir Sina

New York-u, do të heqë shumicën e kufizimeve të saj të mbetura të pandemisë: në biznes dhe mjediset sociale pasi afro 70% e të rriturve në këtë shtet kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës së koronavirusit, njoftoi Guvernatori Andrew M. Cuomo të hënën.

Javën e fundit të muajit (19 Maj), New Yorku, hoqi një serë masash, duke hapur qytetin të paktën për ngrënien brenda lokaleve dhe restoranteve, 100%, një moment i rëndësishëm ky në rifillim ishte që NYC hoqi një nga rregullat më të vështira për industrinë e bareve e restoranteve, hapjen e plot të tyre.

Me këtë rast edhe Komuniteti shqiptar, po shkon drejt normalitetit, nisur me koncertet me pjesmarrje massive që janë shenja e parë se jeta komunitare, më në fund po nisë e po normalizohet, dal-nga dalë,  edhe në komunitetin shqiptar në zonën e Tri-Shtetshit.

Pronari i “Albis Party”, Naser Nika, i njohur në zonën e Tri-Shteshit, për organizmin e koncerteve të mëdha, javën e kaluar, ka organizuar një concert të këngëtarit të njohur, Sinan Vllasaliu në Brooklyn, ku simbas tij pjesmarrja ka qenë e madhe, madje jashtë çdo parashikimi, tha ai.

“Në koncertin e parë në New York, mbas hapjes së qytetit(heqjen e masave për baret e restorantet) më 22 Maj, me këngëtarin Sinan Vllasaliu, ishte një mbrëmje dhe një atmosfer e paparë prej më shumë se një vit e gjysmë. Aqsa, nuk arritëm t’ju plotësojmë dëshirat, edhe dhjetra vetave. Kjo mbasi që nuk kishte vende sa duhet , sepse, nuk e menduam se do jet aqë i madh interesimi “ tha Nika, në një bised për gazetën tonë, duke shtuar si ai ka vendosur, simbas kërkesave të mbaj një koncert tjetër , javën e fundit të muajit, më 26 qeshor me legjenden e shqiptaris si e quan ai Sinan Vllasaliun, dhe të vazhdojë edhe me sesionin veror kocertin e diasporës në vendlindje – në Ulqin.

Gjithashtu, spjegon Nika, Albis party ka filluar që para dy vitesh të organizojnë koncerte në vendlindjen e tij Ulqinin, koncertet që i ka titulluar “Diaspora në Vendlindje”, ku ai thot se këtë vit dotë vazhdojn përsëri të riorganizojnë koncertin, ku qëllimi i saj kësaj radhe është jo vetëm të vazhdojn atë që ka nisur dy vjet më parë, që ta lidhin më shumë diasporën me vend-origjinën, por edhe t'ua kthej atë gëzimin e madh komunitetit dhe ulqinakve– mbas një viti e gjysmë pandemie .

Albis Party, me organizator Naser Nika, është  pikërisht ai që kan realizuar vite me radhë mbrëmje madhështore në Manhattan, Brooklyn, (New York), mbremje(koncerte)me mbi 1500 persona të pranishëm nata, duke i kthyer ato në koncerte të një feste të veçantë, dhe në mbrëmje të paparë në komunitet

Image
Image
Image
Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat