Bix Aliu, shqiptari më i suksesshëm në historinë e shqiptarëve të Amerikës në diplomaci

Amerika

Bix Aliu, shqiptari më i suksesshëm në historinë e shqiptarëve të Amerikës në diplomaci

Nga: Beqir SINA Më: 30 gusht 2021 Në ora: 18:47
Bix Aliu dhe Beqir Sina

B. Bix Aliu, mund të thuhet me “plot gojë”, se ai është i pari dhe i vetmi deri tani – si shqiptar i Amerikës, që emërohet në detyrën më të lart në diplomacinë e Shteteve të Bashkuara – Dhe, i pari shqiptaro-amerikan diplomat i karjerës që punon në departamentin e Shtetit Amerikan, prej 20 vjetësh.

Ai mori mandatin si Zëvendës Shef i Misionit në Ambasadën e SHBA në Varshavë, dy vjet më parë. Ndërkohë, nga 20 Janar 2021, pas dy vitesh në pozicionin e saj, Georgette Mosbacher, si Ambasadore në Varshavë, njoftoi dorëheqjen e saj si Ambasadore e SHBA në Poloni.

Georgette Mosbacher, ambasadorja amerikane në Poloni, ka bërë një dorëheqje, e cila hyri në fuqi më 20 janar, ka thënë se vendimi i saj ishte në përputhje me rregullat që zbatoheshin për ambasadorët e emëruar politikisht dhe se dorëheqja e saj duhej të paraqitej para se një president i ri të betohet.

Prej 20 Janarit, i ngarkuari me punë, a.i. në Ambasadën Amerikane Varshavë, është B. Bix Aliu

B. Bix Aliu aktualisht shërben si i Ngarkuar me Punë, a.i. në Ambasadën Amerikane në Varshavë. Bix u kthye në Varshavë për të shërbyer si Zëvendës Shef i Misionit në Qershor 2019. Gjashtëmbëdhjetë vjet më parë, Bix ishte Nënkonsull dhe Zëvendës Atashe Kulturor në Ambasadë. Përpara se të emërohej Zëvendës Shef i Misionit, Bix shërbeu si Konsull i Përgjithshëm i SHBA në Krakov - Poloni.

Anëtar i karrierës i Shërbimit të Lartë të Jashtëm, grada e Këshilltarit Ministër, Bix filloi karrierën e Shërbimit të Jashtëm në Maqedoni ku u përfshi edhe në Marrëveshjet e Paqes në Rambuje, si anëtar i delegacionit të të Dërguarit Special të SHBA, në Kosovë.

Gjatë karrierës së tij diplomatike, Bix i dha hollësi Kongresit si Anëtar Kongresi Pearson dhe shërbeu si Këshilltar Special i Përfaqësuesit të Rrethit të Dytë të Kongresit të Virxhinias. Ai gjithashtu shërbeu në Qendrën Kombëtare të Trajnimit të Punëve të Jashtme të Departamentit të Shtetit, ku ndihmoi në formimin e brezit të ardhshëm të Shërbimit të Jashtëm të SHBA. Përpara se të kthehej në Poloni, Bix ishte Zëvendës Shefi i Misionit të Ambasadës Amerikane në Mal të Zi, ku ai shpesh shërbeu si i ngarkuar me Punë, a.i.

Bix ka përfaqësuar interesat e SHBA jashtë vendit në Shqipëri, Maqedoni, Mal të Zi, Poloni dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Bix ka marrë çmime të shumta të Departamentit të Shtetit, duke përfshirë shtatë Çmime të Nderit Superior, gjashtë Çmime Nderi Meritor dhe Çmime të Lartë, të Sherbimit të Jashtëm. Ai u zgjodh si anëtar i gradës përuruese të Colin Powell Fellows, një program për Oficerë të Shërbimit të Huaj të zgjedhur që demonstrojnë cilësi frymëzuese të përsosmërisë dhe udhëheqjes në diplomacin amerikane.

Në vitin 2008, komuniteti shqiptaro-amerikan i Çikagos zgjodhi Bix si "Personi i Vitit". Në vitin 2014, ai u nderua si një nga 150 Shqiptaro-Amerikanët më të Suksesshëm(one of the top 150 Albanian-American Success Stories ) në mesin e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në SHBA. Në vitin 2019, Kryetari i Krakovit dekoroi Bix me Medaljen Honoris Gratia, nderi më i lartë i qytetit, për shtytjen përpara të lidhjeve ekonomike dhe kulturore midis Shteteve të Bashkuara dhe Krakovit.

I lindur në Çikago, Bix mban një Diplomë në Mjekësi nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Kosovës dhe një diplomë Master i Studimeve Strategjike nga Kolegji i Luftës i Ushtrisë Amerikane. Ai flet rrjedhshëm shqip, gjuhën malazeze, maqedonase, serbe dhe polake, ndër të tjera. Bix është i martuar dhe ka dy fëmijë. Bix dhe gruaja e tij Dr Nora Zajazi, kanë fëmijë, vajzën Tean dhe djalin Bledin .

Në vitin 2014, Bix u zgjodh nga shqiptarët e Amerikës në Nju Jork- në një mbrëmje Gala si një nga 150 shqiptaro – amerikanët më të suksesshëm në mesin e komunitetit shqiptaro-amerikan në SHBA.

Ai shtatë vjet më pare teksa gjendej në mesin e komunitetit shqiptaro-amerikan në qytetin e New Yorkut, foli me shumë kënaqësi me gazetën tonë – për të cilën ai tha se e kishte lexuar shpesh herë dhe e njihte shumë mirë.

Bix Aliu : Jam shumë i lumtur dhe të jem prezent e të shohë një pjesëmarrje kaq të madhe -, tha ai në fillim të bisedës, duke shtuar se po shoh njërëz që kan punuar kaq shumë në SHBA . Duke patur pas vetes edhe gjeneratat e reja, të cilët, edhe ata mundet të ëndërrojnë dhe të arrijnë ëndrrën amerikane këtu në Amerikë.

A mendoni se ky është një sukses dhe një mirënjohje për SHBA – çka bënë Shtetet e Bashkuara për Shqipërinë dhe Shqiptarët?

Bix Aliu : Sigurisht po! dhe është shumë me rëndësi të kuptohet kjo! që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të japin shumë mundësi dhe ofrojnë gjithëçka- Si përshembull historia ime është pjesë e këtij suksesi prej se kur Babai im erdhi si emigrant dhe punoi shumë – dhe arriti çfarë arriti deri teksa djali i tij sot është zëvendës ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe aspiron të jetë edhe ambasador. Çka do të thotë shumë jo vetëm për mua por dhe të gjithë shqiptaro amerikanët.

Meqenëse përmendet suksesin tuaj si zëvendës amabasador, ku dhe kur jeni emërur në këtë detyrë ?

Bix Aliu : Kam disa muaj që e kam marrë emrimin tim si zëvendës ambasador i SHBA në Podgoricë kryeqytetin e Malit të Zi – dhe në fundin e muajit gusht marrë mandatin zyrtarisht

Mirëpo çfarë dini ju ose çfarë keni mësuar për shqiptarët që jetojnë në Mal të Zi ?

Bix Aliu : Unë mendojë se si shqiptarët dhe malazezët duhet të punojnë së bashku drejt përparimit të këtij shteti për të shkuar në Europë dhe Mali Zi të anëtarësohet në Nato

Po për shiptarët e Amerikës – kontributin dhe integrimin e tyre në shoqërinë amerikane ?

Bix Aliu :Mendojë se shqiptarët janë plotësisht të integruar në shoqërinë amerikane, dhe kan dhënë një kontribut të madh në fusha të ndryshme të jetës. Megjithëse, ata kan ende për të bërë edhe më shumë dhe u urojë suksese.

Bix Aliu kur shërbente në Ambasadën e SHBA në Tiranë u shfaq drejtpërdrejt në TV kombëtar Klan për të ndarë me audiencën shqiptare emocionet e inaugurimit në ceremoninë presidenciale në Washington.

Bix thuhet se shpjegoi me një shqipe të rrjedhshme atë çfarë simbolizmin Lincolni lidhur me ceremonitë inauguruese presidenciale në SHBA.

Kur u pyetën në lidhje me politikën e administratës së re drejt Ballkanit Perëndimor dheShqipërinë në veçanti, Bix vuri në dukje se SHBA do të vazhdojnë të mbështesën dhe zhvillojnë marrëdhëniet historike, të forta dypalëshe midis SHBA dhe Shqipërisë.

Ai në atë intervistë ( janar 2008) përsëriti rëndësinë ezgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme në Shqipëri, pasi vendi sipas tij vazhdon rrugën e saj drejt integrimit të plotë euro-atlantik.

Ndërsa, një revistë e Tiranës, Bix Aliun, e pati zgjedhur si “Diplomatin më popullor”

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat