Diplomati Christopher Hill do të jetë dora e paqes dhe e stabilizimit të Ballkanit

Amerika

Diplomati Christopher Hill do të jetë dora e paqes dhe e stabilizimit të Ballkanit

Nga: Skënder Karaçica Më: 16 tetor 2021 Në ora: 18:30
Christopher Hill

Lajm i ditës

Christopher Hill ambasador në Beograd

Christopher Hill, diplomat i karrierës amerikane është i njohur për popullin shqiptar dhe për kahet e diplomacisë si një nga njohësit më të mirë të rrjedhave të historisë së Ballkanit dhe të çështjes së Kosovës.

Sipas burimeve nga Washingtoni, administrata e presidentit Joe Biden, diplomatin Christopher Hill do të nominojë për ambasador në Beograd, që tregon interesimin e shtetit amerikan për të qëndruar sa më afër rrjedhave ballkanike dhe çështjes shqiptare.

Diplomati Christopher Hill do të jetë dora e paqes dhe e stabilizimit të Ballkanit në rrjedhat e integrimeve në Evropë përmes njohjeve të dyja shteteve sovrane Kosovë-Serbi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat