Gjithnjë në shërbimi dhe interes të vendit tim!

Amerika

Gjithnjë në shërbimi dhe interes të vendit tim!

Nga: Dr. Nijazi Halili Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 14:12
Dr. Nijazi Halili

Sa krenar e me fat që tani më jepet mundësia t'i kontribuoj vendit tim, në Akademinë e Shkencave të Nju Jorkut në SHBA e cila u themelua në vitin 1817. Është një nga institucionet më të vjetra shkencore në Shtetet e Bashkuara.

Një organizatë e pavarur, jofitimprurëse me më shumë se 20,000 anëtarë në 100 vende, misioni i akademisë është "të avancojë kërkimin shkencor dhe njohuritë,  të mbështesë shkrim-leximin shkencor, dhe të promovojë zgjidhjen e sfidave globale të shoqërisë nëpërmjet zgjidhjeve të bazuara në shkencë".

Gjithashtu ndihëm i privilegjuar që pjesë e kësaj Akademie ishin dy shkencëtarë të njohur që lanë gjurmë në shkencë, Charles Darvini dhe Luis Paster dhe  dy Presidentët e Shteteve të Bashkuara Thomas Jefferson dhe James Monroe. Përpara vitit 1877, Anëtarësimi ka përfshirë edhe fitues të shumtë të çmimit Nobel gjatë viteve.

Me  përkushtim e sinqeritet më të lartë do të  të  zotohemi që detyrat dhe përgjegjësitë që dalin  para nesh t'i kryejmë me nderë e dinjitet të lartë gjithnjë në interes dhe shërbimi të vendit tim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat