Kryqëzimi i një Rruge në Bronx - New York me tabelën simbolike “Fan Noli Way”

Amerika

Kryqëzimi i një Rruge në Bronx - New York me tabelën simbolike “Fan Noli Way”

Nga: Beqir SINA - Bronx New York Më: 10 prill 2022 Në ora: 15:55
Rrugë në Bronx - New York me emrin “Fan Noli”

Urime shqiptaro-amerikanëve për kurorëzimin e punës së tyre për vendosjen në Nju Jork të kësaj shenje simbolike me domethënie të madhe!shkruan Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

Bronx New York (9 Prill 2022): Tashmë është zyrtare, një kryqëzim rruge në qytetin e  Bronx-it në New York - prej sot në tabelën e sinjalistikës do të mbajë edhe një tabel simbolike,  me emrin e eruditit të Kombit Shqiptar dhe Amerikan Fan Noli.

Nisma është e ndërmarrë nga ish-Këshilltari në Bashkinë e New Yorkut dhe ish Ansambleisti në Shtetin e New Yorkut Mark Gjonaj me aktivisten Ornela Beshiri, më në fund u finalizua dje.

Ky emrim me këtë tabel erdhi mbas shumë përpjekjeve  të komunitetit shqiptar, dhe u shënua me zbulimin e tabelës “Fan Noli Way”-  ditën e Shtunë në datën 9 prill në një ceremoni që u zhvillua me pjesëmarrjen e dhjetra bashkëatdhetarve, veprimtar dhe lider të komunitetit , pikërisht në shtyllen e kryqëzimit të rrugës Trenbroeck & Morris Park Ave, në Bronx,New York.

Siç dihet ky segment rruge ishte parashikuar të bëhej në muajin mars gjatë konventës së “Vatrës’ por për shkaqe “burokratike” , zyrtarë të bashkisë e mbajtën të bllokuar, ndërsa shqiptarët akuzuan  edhe me një protest - pasardhësen e ish këshilltarit shqiptar në Bashkinë e Qytetit të New Yorkut, Mark Gjonaj , Marjorie Velazquez. 

Për çka komuniteti shqiptar në Bronx zhvilloi edhe  protestën më 15 Mars, ku kundërshtoi me fjalime dhe një “notë” proteste vendimin e saj si të “pakuptimtë”, dhe shigjetojë vazhdimisht këshilltaren - e cila u justifikua me procedurën zyrtare të qytetit mbi emrimin e rrugve.

Shqiptarët thanë se Fan Noli (1882-1965) ishte një studiues, diplomat, politikan, historian, kryeministër, udhëheqës dhe themelues i kishës ortodokse Shqiptare në Boston- SHBA, Kyepeshkopatës ortodokse shqiptare në Amerikë, ish editor i gazetës Dielli dhe ish kryetar i - Federatës Panshqiptare e Amerikës,Vatra.

Ceremonia e përurimit nisi me lutjen e bërë nga At Igumen Nikodhim – “Kancelar i përkohshëm i Kryedioqezës Shqiptare” në Boston, i cili kishte udhëtuar së bashku me priftërinjët e kësaj kishës Shën Gjergji kishën që e themeloi At Fan Noli dhe një grupi bashkëatdhetarësh nga Bostoni.

Me komunitetin shqiptar amerikan në këtë ngjarje historike  u bashkuan edhe miqtë tanë amerikan - autoritete zyrtare të qytetit të Bronxit, duke festuar dhe vlerësuar kontributin që komuniti shqiptar ka dhënë për qytetin, shtetin e New Yorkut, dhe Shtetet e Bashkuara tē Amerikës.

Ceremonia e vendosjes së tabeles së sinjalistikes “Fan Noli Way” u mbajt me një ceremoni fetare, këndimin e liturgjisë dhe bekimin (sperkatjen)me ujin e bekuar nga një grup priftërinjësh nga Kisha e Shen Gjergjit Boston dhe Kishës Ortodokse Shqiptare në Queens, si dhe fjalimet e oratorve dedikuar figurës së Nolit dhe vleresim per kontributin e komunitetit Shqiptar.

Ceremonia zyrtare për të përuaruar rrugën tabelën e sinjalistikes  “Fan Noli Way”,  u hap me marrshin e policisë , parakalimin një skuadroni të policve shqiptar nga NYPD,  Shoqata “Ilyria” e Oficerëve të Zbatimit të Ligjit, në New York, e cila përfaqëson shqiptarët në Forcat e Ligjit, me në krye Presideten e re Oficeren e Policisë Jacqueline Marku.

Ceremonia zyrtare , filloi me intonimin e himnit kombëtare Amerikan kënduar nga Mikele Nonaj, dhe atë Shqiptar kënduar nga këngëtari i njohur Gëzim Nika.

Ndërsa e drejtojë atē nënkryetari i Vatrës Pashk Camaj, i cili pos që prezantojë oratorët foli edhe vet  per figurën e Fan Nolit.

Përurimin tabeles  Fan Noli Way e përshëndetën me  fjalime Senatori Chuk Shumer, ish këshilltari Mark Gjonaj, Ambasadoria Floreta Faber, Ambasador Ferit Hoxha, asambleisti i New Yorkut, Mike Benedeto, Kryetari i Vatrës Elmi Berisha, kandidati per kongresist Vedat Gashi dhe Imam Tahir Kukaj.  

Në emër të meshtarit At Pjetrit foli nënkryetari i Kishës Zoja së Shkodrës.

Kurse fjalimin kryesorë në përurimin e tabeles së kryqezimit të rrugës “Fan Noli Way” e mbajti - Ish Drejtori i Divizionit Europian Frank Shkreli - i cili ka qenë gazetar dhe redaktor në “Zërin e Amerikës”, seksioni shqip .

 Shkolla Shqipe Fëmijët e Shqiponjës – Drita Gjongecaj Drejtoreshë, recituan poezinë :”Hymni I Flamurit “poezi nga Fan Noli – interpretuar nga nxënsja Emma Saliasi dhe Luka Vuksanaj -Anes lumenjve – poezi nga Fan Noli – interpretuar nga Joana Koka

Në fund ceremonia e përurimit të tabelës “ Fan Noli Way “ u mbyll me preformancën artistike nga Grupi i vallëtarve”Rozafati” me koregrafe Agelina Nika, dhe Shkollës Shqipe në Bronx “AlbaLife” të cilët interpretian disa valle nga trevat shqiptare.

“Një moment i madh feste dhe kujtimi për komunitetin shqiptaro-amerikan teksa zbuluam tabelën Fan Noli Way në seksionin Morris Park të Bronksit, shkruajti në statusin e tij Mark Gjonaj - duke vijuar se ky emrimim u bë në nderim të një lideri, shkrimtari, studiuesi, diplomati dhe themeluesi shqiptar të Kishës Ortodokse të Shqipërisë dhe Vatrës. , Federata Pan Shqiptare e Amerikës”.

Në ndërkohë Kryeminstri i Kosovës Albin Kurti me një letër përshëndeti emrimin simbolik te rrugës me tabelën Fan Noli Way nē Bronx - New York, dhe aktivitetin e komunitetit  shqiptar:

“Përkujtimi i këtij rilindësi, njeriut të letrave dhe figure historike shumëplanëshe, me anë të emërtimit sot të një rruge në Nju Jork, është një ngjarje simbolike e përbashkuese e komunitetit shqiptaro-amerikan, i cili vijon veprimtarinë e tij patriotike me të njëjtin gjallëri e përkushtim si edhe brezat e mëparshëm. Në sajë të kësaj veprimtarie mbahet gjallë e pasurohet identiteti shqiptar në ShBA, si edhe forcohet aleanca e shkëlqyeshme e kombit shqiptar me kombin amerikan. “

Në fund Kryeministri Kurti urojë shqiptaro-amerikanëve për kurorëzimin e punës së tyre për vendosjen në Nju Jork të kësaj shenje simbolike me domethënie të madhe!.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat