Në Departamentin e Shtetit, Haxhi Dauti u takua me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Gabriel Escobar

Amerika

Në Departamentin e Shtetit, Haxhi Dauti u takua me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Gabriel Escobar

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 6 maj 2022 Në ora: 23:09
Foto nga takimi

Presidenti i Këshillit Shqiptar Amerikan Haxhi Dauti është takuar sot me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Gabriel Escobar në zyrën e tij në Departamentin e Shtetit.

Takimi i sotëm  ishtë planifikuauar gjatë një takimi muajin e kaluar - kur zoti Dauti me gazetarët Radio Televizionit Shqiptar pati takuar  Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Gabriel Escobar para vizitës së tij në Ballkanin perendimor, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Serbi.

Njoftimin mbi këto takime u bënë  në statusin zyrtar në Facebook të oraganizatës lobiste Albanian American Council - ku Presidenti i saj dhe themeluesi zoti Haxhi Dauti , shprehu respektin  që u pritë nga në zyrën e  Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Gabriel Escobar,  dy herë brenda një kohe një mujore.

"Kisha nderin dhe respektin të takoja përsëri në Departamentin e Shtetit zyrtarin e lart  -Z.Gabriel Escobar! Biseda jonë miqësore, politike, ekonomike dhe sociale,   ju kushtua tërësisht Shqipërisë, Kosovës, dhe shqiptarve në Maqedoni, Malit të Zi dhe Luginën e Preshevës", shkruajti në një status të tij shoqëruar me fotografinë e takimit Haxhi Dauti.

"Ishte kënaqësi të dëgjoje nga zyrtari i lart i Departamentit të Shtetit zoti Escobar se Shqipëria , tani është edhe më e rëndësishme si një aleate e SHBA-së dhe NATO-s në rajonin e Evropës Qendrore, për shkak të zhvillimeve të fundit në përputhje me krizën aktuale në Ukrainë".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat