Lirohet biznesmeni që njihej si shqiptari më i urryer në Amerikë

Amerika

Lirohet biznesmeni që njihej si shqiptari më i urryer në Amerikë

Më: 18 maj 2022 Në ora: 21:42
Martin Shkreli

Biznesmeni shqiptar, Martin Shkreli është liruar nga burgu para kohe, duke e përfunduar me 5 vite burg, në vend të 7, dënimin e tij, transmeton Paparaci.

Avokati i 39-vjeçarit, Ben Brafman, njoftoi për “New York Post” lirimin e klientit të tij.

“Jam i lumtur të njoftoj se Martin Shkreli është liruar nga burgu i Allenwood, pasi i plotësoi të gjitha kushtet që lejonin shkurtimin e dënimit të tij”, tha ai.

Shkreli, ish-kreu i Vyera Pharmaceuticals, u dënua me burgim në vitin 2018 pasi bleu të drejta ekskluzive për ilaçin antiparazitar Daraprim për 55 milionë dollarë në vitin 2015 dhe e rriti çmimin e tij në 750 dollarë për tabletë nga 17,50 dollarë për tabletë. Kompania gjithashtu bllokoi konkurrentët nga krijimi i versioneve gjenerike.

Praktikat e kompanisë nxitën zemërimin e gjerë të publikut në atë kohë.

Shkreli gjithashtu është urdhëruar të kthejë 64 milionë dollarë fitime që rritja e çmimeve i bëri firmës së tij.

Pavarësisht famës së tij, lirimi i Shkrelit u prit me lavdërime nga disa cepa të internetit.

Një burrë i quajtur Edmund Sullivan ndau një foto në Twitter duke shpallur lirinë e Shkrelit.

“E mora këtë djalë që po bënte autostop. Thotë se është i famshëm”, shkroi ai, së bashku me një imazh të ish-mashtrimit në sediljen e pasme të një makine.

Vitin e kaluar,  farmacisti shqiptaro-amerikan Martin Shkreli arriti të bëhej njeriu më i përfolur për keq në Amerikë.

Grupi i famshëm i repit Wu-Tang Clan ia shiti atij kopjen e vetme të albumit “Once Upon a Time in Shaolin”. Ata nuk e dinin me kënd po lidhnin marrëveshje.

Shkreli, një farmaceut nga Nju Jorku, ishte arrestuar për rritjen e çmimit të ilaçit Daraprim, një produkti farmaceutik të domosdoshëm për luftimin e sëmundjes ngjitëse HIV/AIDS. Nga 13.50, e ngriti çmimin e tij në 750 dollarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat