Festimi i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë

Amerika

Festimi i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë

Nga: Beqir Sina Më: 23 nëntor 2022 Në ora: 06:58
Foto nga vendi i ngjarjes

New York City  : Mbrëmë, anëtar të Këshillit të Bashkisë të qytetit të Nju Jorkut, organizuan një ceremoni për 110 vjetorin e Pavarërsisë së Shqipërisë për të nderuar kulturën shqiptare dhe të gjitha kontributet e shumta që shqiptarët kanë dhënë në Nju Jork.

Anëtarja e Këshillit Bashkiak të Nju Jorkut, Marjorie Velazquez, dhe këshilltarët Osvald Feliz e Av. David Carr ishin ata të cilët organizuan ceremonin e djeshme me rastin e festës së flamurit, 28 Nëntorit.

Ndërsa,  u nderuan me këtë rast në bashki me nga një Proklamat tre pesonalitete të shquar të qytetit të Nju Jorkut: Imam Edin Gjonin, Dr. Bari F. Ceka dhe Harry Bajraktari, zyrtarët e bashkisë vlerësuan edhe kontributet e shumta që shqiptarët kanë dhënë në Nju Jork. 

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Në këtë ceremoni ishin të ftuar klerik, aktivist dhe drejtues të shoqatave nga vendorigjina (Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja), si edhe disa personalitete shqiptare nga Mali i Zi, përfshirë Ministrin për të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave, Fatmir Gjeka, dhe kryetarin e komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Bekimin e ceremonisë së mbrëmjes së festimit të 28 Nëntorit Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, në Bashkin e Nju Jorkut e dha Imam Tahir Kukaj - nga qendra islamike shqiptaro amerikane në Staten Island- NY

Kurse, Grupi i vallëtarve « Barbana » nga Staten Island  preformojë në ceremoninë e Festës së 110 Vjetorit të Pavarësisë së Shqiprisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat