Aleanca Shqiptare në New Jersey festoi 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Amerika

Aleanca Shqiptare në New Jersey festoi 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Nga: Beqir SINA - New York Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

GARFIELD, New Jersey - Të dielën më 27 nëntor, në qytetin Garfield në New Jersey, në Parkun “Nënë Tereza”, aty ku është vendosur Statuja e të Shenjtës “Nëna Tereza”, përkrah shtizës së flamurit të SHBA-së, Aleanca Shqiptare në New Jersey me President Alban Gaba, ngriti flamurin kuq e zi.

Në ceremoninë e lartësimit së flamurit në këtë park mori pjesë kryetari i bashkisë së New Jersey-t, Richard Rigolosio.

Image
Nga vendi i ngjarjes

Të ftuar nderi ishin gjithashtu Josepf Delaney, nënkryetar i bashkisë Garfield, Thomas J. Duch administrator dhe këshilltar i Qarkut Bergen County-t, Alejandina (Sugar) Banch këshilltare, Romi Herrera Këshilltar, Pawel Maslag këshilltar, Erin Delaney menaxhere e qytetit Garfield, Frank Schillari Sherif i Hudson County-t, Anthony Curetoni Sherif i Bergen County-t, Vezir Sela Sherif i Bergen County-t, Richard Berdnik Sherif i Passaic County-t, Atli Sela Sherif Detektiv i Passaic County-t, Lirim Kaba Sherif Komandant i Passaic Count-t, Hadis Sela Sherif Hudson Count-t, Azmi Toska Sherif Hudson County-t, Almat Asani Sherif Hudson Count-t, Violeta Berisha këshilltare e qytetit Fairview, Serxhenti Jeff Stewart Komandant i Divizionit të Çështjeve të Komunitetit nga Policia e qytetit të Garfield-it, Lejtnant policer i Hoboken New York, Edmond Drishti, Tahir Kukaj Chaplin Imam, Arian Spasse, Koordinator Politik i Misionit të Përhershëm të Shqipërisë në Kombet e Bashkuara dhe shoqata e motorristëve “Sons of Illyrians” (“Bijtë e Ilirëve”).

Në fjalën e tij, kryebashkiaku i Garfield-it, Rigoglosio pasi uroi shqiptarët për ditën e Pavarësisë, falënderoi komunitetin shqiptar për kontributin e tyre dhe premtoi se do t’i mbështesë kurdoherë shqiptarët.

“Do t’ju falënderoja që keni ardhur sot. Sot ngremë flamurin shqiptar për Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë! Është një nder për qytetin dhe Këshillin Bashkiak që të mbështesim komunitetin shqiptar, familjet dhe bashkëkombasit e tyre! Urime dhe gëzuar Ditën e Flamurit”, - tha kryetari i bashkisë së qytetit Richard Rigoglosio.

Image
Nga vendi i ngjarjes

Ndërkaq, Frank Schillari Sherif i Hudson County-t tha se ishte shumë i lumtur dhe i vlerësuar që merrte pjesë në ceremoninë e celebrimit të ditës së pavarësisë së Shqipërisë.

“Edhe gruaja ime, - theksoi ai, - është shqiptare. Shumë nga sherifët e mi janë gjithashtu shqiptarë. Ne vijmë këtu çdo vit dhe këtë herë festojmë 110-vjetorin e pavarësisë. Jemi të nderuar që ndodhemi në sheshin dhe shtatoren e “Nënë Terezës”. Dua t’u falenderoj të gjithëve për organizimin dhe urime festa!”-tha ai, ndërsa u dëgjua duke u përcjellë me duartrokitje ndërhyrja e Alban Gabës, president i “Albanian Alliance” (“Aleanca Shqiptare e Nju Xhersit), “ne ju themi që jeni dhëndërr shqiptar”.

Festimi i 110-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, organizuar pikërisht nga Aleanca Shqiptare e New Jersey- vazhdoi me drekën e e shtruar në lokalin e njohur “Venetian” në Garfield. 

Dreka festive u hap me këndimin e dy himneve kombëtarë amerikan dhe shqiptar.

Kremtimi i 110-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në New Jersey, organizuar nga Aleanca Shqiptare u moderua nga poetja Arjana Fetahu Gaba.

Në moderim u vijuan përshëndetjet nga Brisilda Gaba, Aleksandër Gaba, Realda Haxhifejzoviq, Jon Gaba.

Image
Nga vendi i ngjarjes

U lexuan dy poezitë e poetes Arjana Fetahu Gaba nga vetë autorja si dhe nga Dejana Keraj dhe më tej vazhdoi sfilata e modës e krijueses Gerta Cami me vogëlushet me veshjet kuq e zi nga trojet etnike të Shqipërisë.

Të ftuar nderi ishin gjithashtu diplomatët shqiptarë nga Misioni i Shqipërisë në OKB, Arian Spasse dhe znj. Almona Bajrami.

Me këtë rast pasi foli për kontributin e dy detektivëve shqiptarë nga Departamenti i Policisë së New Jersey-t dhe përkushtimin e tyre, dy vëllezërve shqiptarë struganë, Atli Sela, Vezir Sela, zoti Rigoglioso, u dorëzoi nga një Mirënjohje të Aleancës Shqiptare në New Jersey. 

Me Mirënjohje u nderua edhe Imam Tahir Kukaj  nga Qendra Islame në Staten Island New York.

Orkestra e drejtuar nga Dritan “Tan” Papa keyboard, Arbër Gega klarinetë-saksofon, këngëtarët Mimoza Gjikola dhe Flamur Biçaku, performuan në festën kuqezi, ndërsa, të gjithë pjesëmarrësit me të ftuarit e nderuar dolën e vallëzuan në grupe deri vonë në mbrëmje.

Ceremonia u shoqërua me sfilatën me veshjet për fëmijë stolisur me dizajnin e simboleve tona kombëtare, kuq e zi dhe flamurin e Kosovës.

Njera prej vashave në sfilatë e veshur me një fustan me ngjyrat dhe hartën e Kosovës, recitoi poezinë e shkruar nga Arjana Fetahu Gaba kushtuar ditës së Flamurit, 28 Nëntorit 1912.

Image
Nga vendi i ngjarjes

“Është nder i madh për mua dhe ndihem i privilegjuar që të gjithë, në këtë ditë të rëndësishme të Pavarësisë së Shqipërisë, të jemi mbledhur përsëri së bashku për të festuar 110-vjetorin e Pavarësisë së shtetit Shqiptar”, - tha presidenti Alban Gaba.

Ai falenderoi zyrtarët e lartë vendorë të bashkisë dhe policisë të pranishëm, aktivistët e shquar dhe gazetarët Beqir Sina dhe Denion Ndrenika i televizionit “Report TV” në Shqipëri dhe gazetës “Illyria” në SHBA, që siç u shpreh “kanë kontribuar dhe bërë gjëra të mëdha për komunitetin shqiptar në shtetin e Nju Xhersit, veçanërisht në qytetin me zemër të madhe të Garfield-it”.

Me këtë rast ai foli me mirënjohje për mbështetjen që autoritetet vendore i kanë dhënë komunitetit shqiptar në Garfield dhe për nderimin që ata i bëjnë festës së flamurit kuq e zi.

Image
Nga vendi i ngjarjes

Në mbyllje zoti Gaba, ftoi pjesëmarrësit të festojnë së bashku, të falnin sa më shumë dashuri dhe ndjeshmëri për njeri-tjetrin, Gëzuar Ditën e Pavarësisë së shtetit shqiptar.

“Zoti e bekoftë Shqipërinë! 

Zoti e bekoftë qytetin e Garfield-it!

Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës!”, - tha presidenti i Aleancës Shqiptare, Alban Gaba.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat