“KOSOVA, Sovraniteti versus Integriteti”, i ambasadorit Arben Çejku, u promovua në Nju Jork

Amerika

“KOSOVA, Sovraniteti versus Integriteti”, i ambasadorit Arben Çejku, u promovua në Nju Jork

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 13 maj 2024 Në ora: 06:42
Foto ilustrim

Pas aktiviteteve të shumta zhvilluar  në Tiranë, Shkup dhe Prishtinë, të shtunën(11 maj)në Bronx - New York, nën organizimin Federatës PanShqiptare të Amerikës VATRA, u mbajtë promovimi i librit ; “KOSOVA, Sovraniteti versus Integriteti”, “Kosova, Sovraniteti përballë Integritetit” të autorit Arben Çejku me përkthim të ambasadorit Avni Spahiu. 

Në promovimin e këtij libri i konceptuar edhe si një bashkëbisedim me komunitetin shqiptar, ishin të pranishëm, Sekretari i Vatrës Dr. Pashk Camaj, editori i Diellit Sokol Paja, editorja Rafaela Prifti, anëtarët e kryesisë Lek Përleshi dhe Illir Cubi, Kryetari i Këshillit Shqiptar Amerikan z.Haxhi Dauti, shkrimtari Shpend Gjoçaj , z.Faton Zogiani, vatran, aktivistë, përfaqësues politikë e letrarë të komunitetit, anëtarët e familjes Çejku në SHBA.

Editori i gazetës Dielli, Soklol Paja, duke hapur këtë aktivitet i ka uruar mirëseardhjen në Vatër, diplomatit Çejku, ndërsa e ka vlerësuar atë si një njohës i mirë i çështjes së Kosovës, duke e quajtur ambasadorin Çejku, edhe si një shërbëtor i devotshëm në shtetin e sapo krijuar të Kosovës.

Sekretari i Vatrës Dr. Pashk Camaj në fjalën e tij përshëndetëse foli për temën e librit dhe rëndësinë e një promovimi të tillë, në Vatër- SHBA.

 “Ne shpeshher, tha Camaj, jemi mësuar të flaşım për çështjen tonë kombëtare, shqip e në mes njëritjetrit. Por, ambasadori Çejku është për t’u përshëndetur  se është përpjekur të flasë në anglisht  me librin e tij “Sovraniteti versus Integriteti” të përkthyer (në anglisht) nga ambasador Avni Spahiu.”

Autori i këtij libri, z. Arben Çejku, pasi shprehu mirënjohjen për organizimin e promovimit të librit në shtëpinë e Vatrës, nga drejtuesit e saj, ka falemideruar në veçanti kryetarin e Vatrës, z. Elmi Berisha, sekretarin Camaj, dhe editorin Paja. Ndërsa, tha se erdha ta sjell librin tim në anglisht, dhe ta promovojë te Vatra, duke e simbolizuar në një fare mënyre edhe si një mirënjohje të thell, për vatranët, dhe të gjithë ju komunitetin shqiptar të Amerikës.

Z. Çejku foli edhe për përpjekjet e tij, sfidat me të cilat u përball në procesin e shkrimit të librit, duke thënë se si autor i është dashur të gjejë një stil të veçantë nga ajo e të shkruarit libra, jo si ato të diplomatve të tjer tha ai. 

“Nuk kam bërë “hedhje” kujtimesh apo shkrime publicistike, si veprojnë diplomatët nga vendet e ndryshme ku sherbejnë, kur largohen dhe “heqin” kostumin” diplomatit. Por, kam dashur të ngre një shqetësim dhe të bëjë një apel. Kam shkruar që me këtë libër si një diplomat që mban përgjegjësi për të gjitha informacionet që jep dhe të kontribuojë në shprehjen dhe rrëfimin e prapaskenave të një dialogu me rëndësi të veçantë për shtetin e Kosovës,” tha ai.

Më tej ai tha se shpeshher shkruajmë libra vlerësues në këndëvështrimin pozitiv dhe ja themi njëri tjetrit, por që kemi një problem në komunikimin me botën, andaj mendojë se kemi një fare “difekti” për t’u folur atyre me gjuhën e tyre. 

Z. Çejku: tha se libri i tij “Kosova, Sovraniteti përballë Integritetit” është shkruar nga koha e një momenti delikat për Kosovën, në kohën që diskutohej edhe ndarja e saj.Cfarë do të ndodhte? Përse Kosova gjithmonë vetëm duhet të jap? Për të marrë një të drejt ligjetime. E drejt kjo që është marrë tashmë, dhe, është bërë e njohur edhe ndërkombtarisht nga Gjykata e Hagës, e cila e gjykojë çështjen e Kosovës,(shpalljen e pavarësisë) me kërkesën vet Serbisë, duke i dhënë të drejtën ndërkombëtare Kosovës, e njohur nga mbi 110 shtete. 

Ai tha se në librin e tij “KOSOVA, Sovraniteti versus Integriteti”, ai ka përshkruar gjithë kalvarin e mëpastajshëm të kërkesave që vazhdojnë edhe sot që po flasim, duke kërkuar gjithmonë një kompesim nga Prishtina. 

“Dhe, për këtë Kosova, ka pasar nevojë të ketë një sovranitet dhe integritet të qartë dhe të plotë. E cila presupozonë që të jesh anëtar i Kombeve të Bashkuara, dhe organizatave të tjera ndërkombëtare. Pra, të funksionosh si një shtet normal dhe të largohen edhe disa pengesa që janë vendosur aty. Kjo që ndodhi që ti jepet territor Serbisë për të plotësuar sovranitetin e saj ishte dhe thellbi i shqetësimit dhe analizës time, të trajtuar në këtë libër,” tha Çejku.

Duke folur për rëndësinë e sjelljes së këtij libri të përkhtyer edhe në anglisht edhe në SHBA, ai tha se andaj kam ardhë këtu me shumë dëshirë që bashkëbisdojë me ju për këtë libër, pasi edhe ju e that shumë mire që ne tani duhet të flasim edhe me botën edhe me gjuhën e tyre. 

Sepse, ne të gjithë kemi vetë/krijuar në këtë aspekt një “shkëputje” të madhe lidhur me komunikimin për këtë çështje me kryeqendrat e botës, por fatmirësisht që vitet e fundit kemi disa libra autorësh të ndryshëm shqiptar, që janë shkruar për të treguar të vërtetën dhe të botuar në gjuhë të huaja.”

Duke shkruar në gjuhë të huaj për Kosovën, u shpreh diplomati mendojë se është bërë edhe një fare lobingu këtu në SHBA( Washington), dhe këtu kemi shembullin e mirë, për atë që është edhe lobisti i njohur Haxhi Dauti - kryetar i Këshillit Shqiptar Amerikan, i cili e njeh mirë këtë çështje se sa rëndësi ka duke folur drejtëpërsëdrejti me Washingtonin dhe gjuhën e tyre. 

“Ne kemi parë që edhe zyrtarët ndryshojnë, sipas rotacionit të tyre, duke ndryshuar edhe axhendat. Por jemi ne ata që duhet ti ndihmojmë me këtë çështje duke u folur atyre me gjuhën e tyre. Nëse në favor të Serbisë, shkruajn e flasin dhjetra shkrimtar serb, duhet që edhe ne te shkruajm e flasim për çështjen tonë në Washington.” tha Çejku. 

Në fund, Çejku u përgjigj në pyetjet e pjesëmarrësve  në këtë promovim, (dr.Pashko Camaj,  Sokol Paja, Lek Përlleshi, Ilir Cubi, Shpend Gjoçaj , z.Faton Zogiani, gazetës Bota sot,) të cilët shprehën interesimin e tyre mbi zhvillimet e sovranitetit dhe integritetit të Republikës së Kosovës, bisedimet mes Prishtinës e Beogradit, dhe qëndrimet e qeverisë së Shqipërisë – kryeministrit Edi Rama me qeverinë e Kurtit.rreth Gjykatës Speciale, politikat shqiptare në raport me Serbinë.

Ambasadori Arben Çejku në përgjigjet e tij me komente, solli në vëmendje rëndësinë e ndërlidhjes së librit të tij “KOSOVA, Sovraniteti versus Integriteti”,  sidomos mbi çështjet rreth situatës politike, statusit të çështjes së Kosovës ndërkombëtarisht, çështje të diplomacisë në Ballkan me fokus marrëdhëniet Kosovë- Serbi, ndërsa, e vuri theksin te “loja” politike e Serbisë në fushatën kundër anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, përfshirë KiE-në. Ai tha se Gjykata Speciale është lojë e Serbisë për të denigruar luftën çlirimtare të Kosovës, është një luftë speciale e gjykatës speciale kundër shtetit të Kosovës.

Z.Çejku po ashtu nuk kurseu në përgjigjet e tija edhe kritikat ndaj politikanëve të korruptuar të Shqipërisë që interesin e pushtetit të tyre e kanë parë më të rëndësishëm se interesin e shtetit në raport me Kosovën. Z.Çejku falenderoi mërgatën shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për kontributin e saj në çështjen kombëtare.  

Promovimi nën organizimin Federatës PanShqiptare të Amerikës VATRA, i librit “Sovraniteti përballë Integritetit” të autorit Arben Çejku u përmbyllë me një fotografi të përbashkët

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat