Luftëtarja e Ftohtë Baerbock? Në Bruksel, të Gjelbrit duan të gëzojnë plotësisht pushtetin e tyre të ri

Analiza

Luftëtarja e Ftohtë Baerbock? Në Bruksel, të Gjelbrit duan të gëzojnë plotësisht pushtetin e tyre të ri

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 19:06
Së shpejti ministrja e Jashtme Annalena Baerbock

Nën Angela Merkelin, politika gjermane - evropiane formulohej kryesisht në Kancelari dhe përcaktohej nga manovra mjaft të kujdesshme. Sipas vullnetit të të Gjelbërve, një erë tjetër do të fryjë në Bruksel nga java e ardhshme, kur të marrë detyrën koalicioni semaforik. Konfliktet me partinë e kancelarit SPD janë të pashmangshme.

 

U njoftua “Gjuhë më e qartë ndaj Rusisë”

Mosmarrëveshja mes Komisionit të BE-së dhe Polonisë ka të bëjë pikërisht me statusin e gjyqësorit në vend. Prandaj, në Varshavë, një fjali tjetër nga marrëveshja e koalicionit duhet të duket verbuese: "Gjermania dhe Polonia janë të lidhura nga një miqësi e thellë." Të Gjelbrit mund të shpresojnë për duartrokitje nga qeveria polake se janë të hapur ndaj nevojave të sigurisë së Evropës Qendrore dhe Lindore. Angazhimi gjerman për një "politikë të jashtme evropiane" që flet një "gjuhë më të qartë ndaj Rusisë" shpallet nga eksperti i politikës së jashtme të të Gjelbërve në Parlamentin Europian, Reinhard Bütikofer dhe premton: "Ne sigurisht nuk do ti afrohemi regjimit të Putinit".

Eurodeputetja e gjelbër Viola von Cramon-Taubadel është një përfaqësuese e theksuar e një ritmi më të ashpër ndaj Presidentit rus Vladimir Putin dhe paladinit të tij bjellorus Alexander Lukashenko. Sanksionet e fundit të BE-së kundër Lukashenkos "nuk janë të mjaftueshme" për të; Për një kohë të gjatë ajo ka bërë fushatë për më shumë mbështetje për Ukrainën kundër kërcënimeve nga Rusia. Ajo mbron një "politikë të jashtme të bazuar në vlera" - që do të thotë vlera që ajo nuk i sheh në Kremlin.

 

Nord Stream 2 dhe një goditje e gjelbër e Luftës së Ftohtë?

Një kontakt i luftës së ftohtë me të Gjelbërit? Linjat e konfliktit me partinë e re të kancelarit, SPD, janë përcaktuar. Vizionet e një "Ostpolitike" të re janë në qarkullim mes socialdemokratëve, një që kërkon një kompromis me Moskën në të ardhmen. Përveç kësaj, SPD  i qëndron projektit të diskutueshëm të gazsjellësit Nord Stream 2, i cili ka hasur në kritika nga shumë partnerë të BE-së, si dhe nga SHBA. Të Gjelbrit e refuzojnë projektin, por pika e grindjes është përjashtuar nga marrëveshja e koalicionit.

Një ri-dorëzimi në realitet është i sigurt, si në Berlin ashtu edhe në Bruksel. Bütikofer dhe von Cramon janë ndër nënshkruesit e një deklarate të përbashkët nga përfaqësuesit e partive të gjelbra dhe të lidhura me gjelbërimin në vendet që kufizojnë Detin Baltik, në të cilën ata shprehën refuzimin e tyre të vendosur të projektit të gazsjellësit në qershor. Arsyeja: “Do të rrisë më tej varësinë e Bashkimit Evropian nga furnizimet me gaz natyror të Rusisë. Ne jemi gjithashtu shumë të shqetësuar për efektet e mundshme të Nord Stream 2 në Ukrainë.” Deklarata kulmoi me deklaratën: “Nord Stream 2 nuk është një projekt evropian; nuk ka pasur kurrë një shumicë në Këshillin Evropian, në Parlamentin Evropian apo në Komisionin Evropian.

 

Baerbock dëshiron të përdorë levë tregtare kundër Kinës

Ka edhe fjalë të forta nga të Gjelbrit në drejtim të Pekinit. Bütikofer është e përkushtuar ndaj një "rivaliteti sistemik" dhe mbron "tekstin e qartë". Kryediplomatja e ardhshme gjermane Annalena Baerbock e tha këtë në një intervistë për “Tageszeitung”: “Si evropianë, ne nuk duhet ta bëjmë veten më të vogël se sa jemi. Ne jemi një nga tregjet më të mëdha të brendshme në botë. Dhe Kina në veçanti ka interesa masive në tregun evropian. Nëse nuk ka më asnjë akses në produktet që vijnë nga rajone si Xinjiang, ku puna e detyruar është praktikë e zakonshme, ky është një problem i madh për një vend eksportues si Kina. "BE duhet" ta përdorë këtë levë shumë më tepër".

Tone të tilla do të kishin qenë të pakonceptueshme nga qeveria Merkel. Kancelarja në largim luajti një rol të madh në një marrëveshje të diskutueshme investimi midis BE-së dhe Kinës, e cila tani është pezulluar. Eksperti i Azisë i fondit gjerman Marshall, Noah Barkin, dyshon se pasardhësi i Merkelit, Olaf Scholz, është gjithashtu më i kujdesshëm në lidhje me Kinën dhe dëshiron të mbështetet në një këshilltar të ditur me përvojë si ambasador në Pekin: Michael Clauss, aktualisht përfaqësues i përhershëm i Republikës Federale të Gjermanisë në Bruksel.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat