Luiza Gega e mbyll në vendin e dytë në Holandë

Atletika

Luiza Gega e mbyll në vendin e dytë në Holandë

Më: 7 qershor 2022 Në ora: 11:38
Luiza Gega e mbyll në vendin e dytë në Holandë

Luiza Gega ka arritur një rezultat shumë të mirë në “FBK Games” në Holandë (Tuente) pasi u rendit e dyta në garën e 3000 m me pengesa.

Luiza Gega e mbylli garën në vendin e dytë, ndërsa arriti gjithashtu të përmirësonte kohën e saj më të mirë duke vendosur rekord kombëtar, por edhe kohën e 5-të më të mirë në botë. Ajo e mbylli garën 9 minuta dhe 15.48 sekonda.

Rekordi i mëparshëm ishte vendosur në Doha në Kampionatin Botëror ku Luiza Gega e kishte kaluar finishin pas 9 minutash e 19.93 sekondash.

Në vend të parë u rendit sportistja nga Uganda, Peruth Chemutai e cila e mbylli garën në kohën 9 minuta e 14 sekondë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat