Duplaints, rekord botëror në kërcim më shkop

Atletika

Duplaints, rekord botëror në kërcim më shkop

Më: 14 korrik 2022 Në ora: 14:19
Duplaints

Në garën e Ligës së Diamantit të zhvilluar në Stokholm të Suedisë, atleti vendës Armand Duplaints vendosi rekord të ri botëror në garën e kërcimit me shkop.

Ai kërceu 6.16 metra në sallat e hapura, duke e përmirësuar me 1cm rekordin e mëparshëm.

Gjithsesi, ky nuk është rekord absolut në këtë disiplinë. Duplaints, në mars të këtij viti, kërceu 6.20 metra në botërorin e sallave të mbyllura, që është rekordi absolut i kërcimit me shkop dhe rekordi i sallave të mbyllura.

Duket se Armand Duplaints nuk ka rivalë në këtë disiplinë dhe është kandidati kyesor për medaljen e artë në botërorin e atletikës, që nis pas dy ditësh në Eugene të Amerikës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat