Japonia oganizator i Botërorit në atletikë në vitin 2025

Atletika

Japonia oganizator i Botërorit në atletikë në vitin 2025

Më: 15 korrik 2022 Në ora: 14:59
Japonia oganizator i Botërorit në atletikë në vitin 2025

Kryeqyteti i Japonisë, Tokio, do të jetë organizator i Kampionatit Botëror të Atletikës në vitin 2025.

Lajmin e ka konfirmuar Federata Ndërkombëtare e Atletikës Amatore.

Vendimi u mor në takimin në Eugene (SHBA) dhe Tokio mposhti konkurencën e Nairobit, Singaporit dhe Silesinës (Poloni) për organizimin e këtij kampionati.

Qytetet kroate të Medulinit dhe Pulla-s, si dhe Tallahasi (Florida, SHBA) janë përzgjedhur gjithashtu si qytete pritëse për Kampionatin Botëror të “Cross Country” në 2024 dhe 2026.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat