Vendos rekord të ri në maratonën e Berlinit

Atletika

Vendos rekord të ri në maratonën e Berlinit

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 13:48
Eliud Kipchoge

Vendos rekord të ri në maratonën e Berlinit!

Atleti nga Kenia Eliud Kipchoge, vendosi rekord të ri në maratonën e Berlinit të Gjermanisë, pasi vrapoi 42 kilometra për dy orë, një minutë e nëntë sekonda, duke përnirësuar rekordin e mëpërshëm për 30 sekonda.

Që në fillim të garës ishte e qartë se maratonomaku më i mirë në botë, ishte I determinuar që të vendos kohë më të mirë nga rekordi i mëprshëm që poshtu ishte në pronën e tij.

Ndërkohë Mark Korir përfundoi pas Eliud Kipchoge me një kohë prej dy orë, pesë minuta e 58 sekonda, ndërsa pozita e tretë i takoi Tadu Abate-s, i cili regjistroi kohën prej dy orë, gjashtë minuta e 28 sekonda.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat