Rekord i ri botëror në maratonë

Atletika

Rekord i ri botëror në maratonë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 18:03
Rekord i ri botëror në maratonë

Atleti kenian Eliud Kipchoge ka vendosur sot rekord të ri botëror në garën e maratonës, të zhvilluar në Berlin (Gjermani). Në moshën 37-vjeçare, ai tregon se është i pathyeshëm, duke vendosur rekord të ri, me kohën 2h01’09”.

Kipchoge përmirësoi me 30 sekonda kohën e mëparshme (2h01’39”) që mbahej po prej tij, vendosur në vitin 2018, po në Berlin. Duket se ky qytet dhe kjo maratonë i sjell fat atletit kenian. Kjo është fitorja e 15-të e tij në 17 maratona ku ka marrë pjesë.

Për Kipchoge ky është suksesi i katërt në Berlin, duke barazuar rekordin e 4 fitoreve në këtë marartonë një tjetër legjende, Haile Gebrselassie.

Atleti kenian është fitues i dy medaljeve olimpike në këtë disiplinë. I dyti u rendit Mark Korir dhe i treti Tady Abate.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat