Anglia humbet medaljen

Atletika

Anglia humbet medaljen

Më: 11 tetor 2022 Në ora: 13:15
Anglia humbet medaljen

Sprinteri britanik CJ Ujah, që doli pozitiv me dy substance të ndaluara në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, është pezulluar me 22 muaj nga të gjitha eventet sportive. Pezullimi nis më 6 gusht të vitit 2021, kur dhe doli pozitiv dhe do të përfundojë më 5 gusht të vitit 2023.

Ujah ishte pjesë e stafetës 4×100 metra të Britanisë së Madhe, që mori medaljen e argjendtë në atë event olimpik. Për pasojë, si atleti ashtu dhe të gjithë atletët britanikë të stafetës, humbën medaljen e argjendtë që fituan në Olimpiadë.

Gjithsesi, është vërtetuar që doping i atletit britanik nuk ka qenë i qëllimshëm, por ka ardhur si pasojë e konsumimit të një ushqimi të pakontrolluar.

Dënimi duhej të ishta 24 muaj, por u ul me dy muaj, pasi edhe vetë atleti ka pranuar gabimin, që sipas të gjithëve ishte i pavetëdijshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat