Atletët nga Kenia, dominojnë maratonën

Atletika

Atletët nga Kenia, dominojnë maratonën

Më: 8 nëntor 2022 Në ora: 12:14
Atletët nga Kenia, dominojnë maratonën

Atletët nga Kenia, dominuan edicionin e 51 të Maratonës së famshme të Nju Jorkut. Për meshkuj fitoi atleti Evans Çabet, ndërsa te femrat, më e shpejtë ishte Sharon Lokedi.

Për Çebet ky është triumf i dyfishtë në SHBA në këtë vit, pas fitores në Maratonën e Bostonit, në muajin prill. Ai mbylli këtë garë me kohë 2 orë 8 minuta e 41 të qindta, duke lënë pas Shura Kitata të Etiopisë dhe Abdi Nagejen e Holandës.

Te femrat, Sharon Lokedi mbylli garën me kohë 2 orë 23 minuta e 23 të qindta, duke lënë pas Lonah Salpeter të Izraelit dhe Gotytom Gebreslase të Etiopisë.

Koha e dhënë në të dyja kategoritë ishte më e lartë nga parashikimi, kjo edhe për shkak të motit jo fort të përshtatshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat