IAAF zbulon 5 finalistët meshkuj e femra për trofeun e “Atletit më të mirë të vitit”

Atletika

IAAF zbulon 5 finalistët meshkuj e femra për trofeun e “Atletit më të mirë të vitit”

Më: 16 nëntor 2022 Në ora: 12:14
IAAF zbulon 5 finalistët meshkuj e femra për trofeun e “Atletit më të mirë të vitit”

Pas një votimi paraprak, Federata Ndërkombëtare e Atletikës (IAAF), ka zbuluar 5 finalistët që do të garojnë mes tyre për trofeun e “Atletit më të mirë të vitit 2022”. Kjo vlen si për meshkujt ashtu dhe për femrat.

Fillimisht lista ishte me 10 atletë, për secilën kategori, por tashmë ajo është reduktuar në 5 emra, ata që kanë marrë më shumë vota. Fituesi do të shpallet në dhjetor, në një mbrëmje gala që do të zhvillohet në Montekarlo.

“Top 5” – Femra

Toby Amusan (Nigeri) – 100m/p

Shelly-Ann Fraser (Xhamajkë) – 100m

Kimberly Garcia (Peru) – 20km

Sydney McLaughlin (USA) – 400m/p

Yulimar Rojas (Venezuelë) – 3-hapsh

“Top 5” – Meshkuj

Mondo Duplantis (Suedi) – kërcim me shkop

Soufiane El Bakkali (Marok) – 3000m/p

Jakob Ingebrigtsen (Norvegji) – 5000m

Eliud Kipchoge (Kenia) – maratonë

Noah Lyls (USA) – 200m

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat