Reagimi i zemëruar i atletit

Atletika

Reagimi i zemëruar i atletit

Më: 15 shkurt 2023 Në ora: 16:29
Miltos Tedoglou

Javën e kaluar, fituesi i medaljes së artë në kërcim së gjati, Miltos Tedoglou, kapi 8.40 metra, në eventin sportiv në Toruń dhe u ngjit në vendin e parë në botë për vitin 2023.

Në atë ndeshje, në të cilën askush nuk i kontrolloi këpucët para se të fillonte ndeshjen, ai kishte veshur këpucë të gjata Adidas, versioni Black Panther.

Një sërë këpucësh garash me prodhim të kufizuar.

Megjithatë, siç doli më vonë, këto këpucë janë modeli Ambition 2 i cili është i ndaluar të përdoret në garat në distancë.

Teknikët e Federatës Botërore i kërkuan Tedoglou fotot e asaj këpuce dhe pak ditë më vonë anuluan performancën e tij, e cila tani nuk figuron as në listat e performancave më të mira të vitit dhe as në performancat e Tedoglou këtë vit.

Vetë ai, pas kësaj lëvizje të World Athletics  ka bërë një postim në Instagram dhe duke iu drejtuar federatës ka protestuar kundër këtij vendimi të padrejtë duke krahasuar dy gjatësitë e këpucëve: atë (foto e parë) që ka veshur në ndeshje por në fund nuk iu lejua. dhe e dyta (në foton e dytë) që normalisht lejohet.

Dhe siç mund ta shihni qartë në foto, ato janë të njëjtat këpucë në një ngjyrë të ndryshme.

Reagimi i tij i zemëruar

Pas shpalljes së vendimit, Miltos Tedoglou shkroi në postimin e tij në Instagram:

“Kështu që World Athletics ka njerëz në ekipin e saj që nuk kanë asnjë ide për këpucët dhe sportet.

Dhe ata vendosin se cilat këpucë me thumba janë në rregull ose jo për atletët.

Ata mendojnë se trashësia e pjesës së pasme të këpucës është diçka e mirë.

Në fakt jo vetëm që është i padobishëm, por e bën thumbin të rëndë dhe të vështirë për t’u drejtuar.

Ata anulojnë kërcimin tim 8.40 sepse në foton e parë kam veshur këpucën me thumba.

Ndërsa dy këpucët e tjera me thumba janë të mira për kërcimin së gjati.

Meqë ra fjala, 2 fotot e para janë të njëjtit model, por me ngjyra të ndryshme.

A i kontrolluat kunjat e disqeve të vjetra?

A kishin lazer në tabelë? Unë mendoj se ju duhet të keni njerëz në ekipin tuaj që kanë përvojë me këtë sport.

Unë jam ai që kërcej.

Unë dua të vesh çdo gjë që është e rehatshme dhe e sigurt.

Nuk më intereson një kërcim në orën 8.40. Mund ta bëj sa herë të dua.

Është thjesht e padrejtë. jam i neveritur. Dhe qesharake është që javën tjetër do të vesh të njëjtat këpucë por janë me ngjyrë të ndryshme ndaj është ‘miratuar’ .

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat