Drita Islami, gati barazoi rekordin personal në Evropianin

Atletika

Drita Islami, gati barazoi rekordin personal në Evropianin

Më: 3 mars 2023 Në ora: 12:44
Drita Islami

Atletja shqiptare, Drita Islami, mbylli paraqitjen e saj në Kampionatin Evropian të Atletikës në palestër, e cila aktualisht po zhvilohet në Stamboll, me një rezultat afër rekordit të saj personal.

Në garën 400 metra, Islami vrapoi 55.86, ose dy të qindtat më ngadalë se rekordi shtetëror që vendosi vitin e kaluar.

Ajo vrapoi në grupin 1 kualifikues, në të cilin fitoi çekja Lada Vondrova (52.77) dhe përfundoi e pesta në mesin e gjashtë atleteve femra.

Në renditjen e përgjithshme, Islami fitoi vendin e 25-të, në mesin e 27 garuesve të regjistruar.

“Jam shumë i kënaqur me paraqitjen time në Kampionatin Evropian të sallave të mbyllura, kam arritur të vrapoj një rezultat prej 55,86 që është vetëm 0,02 të qindtat më të ulëta se rekordi im shtetëror 55,84”.

Të gjithë ata që kuptojnë atletikën e dinë se sa e vështirë është të vraposh këtë rezultat në pistën e parë të mbyllur, me këtë garë përfundon sezoni im dimëror dhe fokusi im është në sezonin veror të 400 metrave me pengesa.

Faleminderit të gjithëve për mbështetjen, me të vërtetë do të thotë shumë për mua”, ka shkruar atletja shqiptare në rrjetet sociale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat