“Amerikani” s’do të dalë në pension edhe pas humbjes së dytë me Tyson Fury

Boksi

“Amerikani” s’do të dalë në pension edhe pas humbjes së dytë me Tyson Fury

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 16:58
Deontay Wilder

Boksieri i peshave të rënda, Deontay Wilder nuk do të tërhiqet nga boksi edhe pas humbjes për herë të dytë me Tyson Fury.

Lajmi është bërë me dije nga trajneri kryesor i tij, Malik Scott. 35-vjeçari u rrëzua të shtunën në raundin e 11-të nga Fury, në një ndeshje emocionuese për kampionatin botëror të WBC në Las Vegas.

“Deontay ka vendosur një garanci ekonomike për familjen e tij dhe nuk ka pse të luftojë për të siguruar jetesën”, tha Scott për iFL Tv.

Ai tha se pensionimi i tij nuk është në planet e 35-vjeçarit dhe as nuk është diskutuar një gjë e tillë.

Wilder dhe Fury kundërshtuan një barazim tepër të diskutueshëm në dhjetor të 2018-ës, para se britaniku të fitonte rimeçin në shkurt të vitit 2020, kur trajneri i atëhershëm i Wlder-it Mark Breland hodhi peshqirin në raundin e shtatë.

Një veprim i tillë e zemëroi Wilder-in aq shumë, sa arriti të shkarkojë Breland duke e zëvendësuar atë me Scott.

Në ndeshjen e tretë, të dy ata, u rrëzuan. Fury dy herë në raundin e katërt dhe Wilder në raundin e tretë dhe të dhjetë, si dhe një herë tjetër në raundin e 11-të.

Trajneri i tij u shpreh se nuk kishte asnjë moment gjatë ndeshjes që ai të mendonte dorëzimin.

“Përgjatë viteve që kam njohur Deontay, ai gjithmonë është shprehur se hedhjen e peshqirit nuk do ta toleronte”, shtoi Scott.

“Është një vendim i tij dhe që unë e respektoj. Rrëzimi i fundit ishte një nokaut i keq dhe gjyqtari i ndeshjes vendosi ta ndalojë atë”, tha ai.

Wilder ka qenë kampion bote për shumë vite duke shënuar 42 fitore nga 45 ndeshje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat