Nuk pritej kjo për Haxhi Krasniqin! IBO refuzon dhe habit se çfarë thotë

Boksi

Nuk pritej kjo për Haxhi Krasniqin! IBO refuzon dhe habit se çfarë thotë

Nga: Kemajl Goca Më: 28 dhjetor 2021 Në ora: 18:27
Nuk pritej kjo për Haxhi Krasniqin! IBO refuzon dhe habit se çfarë thotë

Një lajm që nuk pritej dhe aspak i mirë për boksierin Haxhi Krasniqi, dorën në zemër u dëmtua në meçin me Dominic Bosel.

Gjermani u bë kampion i botës por në bazë të asaj që ishte pa në ring, nuk e kishte merituar fitoren.

Megjithatë IBO i kundërpërgjigjet ashpër ankesave të Krasniqit dhe sipas tyre në adresë të gabuar të GBA-së.   

“IBO refuzon protestën e Krasniqit - Bösel mbetet kampion bote”, shkruan portali gjerman “Boxen1”.

“Pas 12 raundeve të vështira dhe të ngushta, arbitri ngriti dorën e Dominic Bösel, duke e bërë atë kampion të ri të IBO-së.

Presidenti i IBO Ed Levine refuzon protestën e avokatit Krasniqi.

Në javët e fundit, menaxheri i Robin Krasniqit dhe avokati i tij përfaqësues, bombarduan redaksitë e portaleve të ndryshme evropiane të boksit me përmbledhje dhe prova të supozuara, kryesisht për të nxitur një humor në media kundër gjykimit të padrejtë nga këndvështrimi i tyre  të Kampionatit Botëror të IBO-së, lufta midis Robin Krasniqi e Dominic Bösel.

Lufta u zhvillua më 9 tetor të vitit 2021 në “GETEC-Arena” në Magdeburg, përfundoi me një fitore kontraverse 2:1 për Dominic Bösel, i cili me këtë vendim u bë kampioni i ri i botës në IBO.

Gjyqtarët me pikë e vlerësuan luftën në atë kohë: Frank Michael Maass 115-114, Marco Morales 112-116, Karoline Puetz 114-115.

Robin Krasniqi, menaxheri i tij Luan Dreshaj dhe avokati i tyre gjerman protestuan kundër këtij vendimi në BDB dhe IBO. Adresa e BDB ishte adresa e gabuar që në fillim, pasi ishte një luftë për Kampionatin Botëror të IBO-së, e cila ka qenë nën mbikëqyrjen e Shoqatës Botërore të IBO. Prandaj, i vetmi person kontaktues për ankuesit do të ishte adresa e IBO-së në Coral Gables, Florida, SHBA.

Për autorin e këtij shkrimi ishte e qartë që në fillim se aktgjykimi në ankim nuk do të prishej asnjëherë me ankesë apo protestë, pasi ky aktgjykim ishte një vendim faktik që nuk mund të prishet.

Menaxheri i Krasniqit dhe avokati i tij (atëherë) ndoshta kanë bërë një gabim shumë të madh dhe e kanë vlerësuar videon e ndeshjes - ndoshta nga pesë gjyqtarë të zgjedhur me dorë të GBA (?!) , të cilat më pas dyshohet se të pestit, pas vlerësimit të tyre, Krasniqi u pa fitues unanim i kësaj lufte.

Në fund, grupi i ankuesve rreth Krasniqit e bëri të veten më shumë qesharak se sa mund të ishte dokumentuar dëshmia e një gjykimi të gabuar. Nëse fare, atëherë këta duhet të ishin gjyqtarë të licencuar nga IBO, për titullin e të cilit po boksohej këtu”, shkruan mes të tjera.

“Krasniqi nuk ka vepruar në pajtueshmëri me Rregulloret e IBO-së dhe procedurat e Apelit. Po ashtu dhe në kundërshtim me procedurat tona, kanë kryer një ri-poentim të luftës nga gjyqtarë të angazhuar nga vet ata. Bazuar në këtë, IBO e konsideron këtë çështje të mbyllur”, ka thënë presidenti i IBO-së, Ed Levine.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat