Njihuni me boksierin që shumica nuk i dilnin në ring, Xhevdet Peci i doli! 

Boksi

Njihuni me boksierin që shumica nuk i dilnin në ring, Xhevdet Peci i doli! 

Nga: Kemajl Goca Më: 19 janar 2022 Në ora: 13:18
Xhevdet Peci

I frikshëm për të gjithë kundërshtarët, por aspak për Xhevdet Pecin, që në ato vite ishte shumë i ri por me zemër luani. 

Ishte viti 1974, Xhevdet Peci 18-19 vjeç, nuk iu tremb qerpiku i syrit dhe i doli ring të frikshmit Mate Parllovit, kampion i Evropës në vitin 1973! 

Parllovi, boksier kroat, i cili ka ndërruar jetë në vitin 2008 në moshën 59-vjeçare, hasi në një kundërshtar të papritur e të fortë siç ka qenë Xhevdet Peci, ani pse ka qenë i ri e papërvojë në vitin 1974.

Image

Mate Parllovi

Peci kishte bërë luftë të madhe në ring, i ka mahnitur të gjithë, ani pse kishte humbur. 

Edhe vet Peci ka deklaruar se si i ri kur luftonte me të fortë, edhe fitonte shumë si boksier. 

Parllovit të frikshëm pak kush i dilte në ring në ish Jugosllavi, por Peci i doli dhe goxha i bëri telashe kampionit në fuqi të  Evropës në ato vite. Krejt në fund, Peci grushtin e kishte si çekan, shumë herë kundërshtarët i hidhte në nokaut.  

Image

Xhevdet Peci

Peci është boksieri i vetëm që i ka të gjitha titujt me Prishtinën, pesë tituj kampioni të ish Jugosllavisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat