Irani dhe Afganistani diskutojnë çështje sigurie

Bota

Irani dhe Afganistani diskutojnë çështje sigurie

Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 10:01
Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Afganistanit Hamdullah Mohib në vizitën e tij në Teheran

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Presidentit të Afganistanit është sot në Teheran për një vizitë një ditore me ftesë të Shamkhani.

Mohib është planifikuar të takohet me një numër zyrtarësh të tjerë iranianë, përfshirë ministrin e jashtëm iranian.

Më 14 dhjetor 2020, Zëvendës Ministri i Jashtëm për Çështjet Politike Abbas Araghchi në vizitën e tij në Kabul, tha se plani afatgjatë Iran-Afganistan do të finalizohet së shpejti.

Araghchi tha se plani përbëhet nga pesë seksione, katër prej të cilave tashmë kanë përfunduar dhe e pesta për bashkëpunimin e sigurisë do të finalizohet së shpejti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat