Shpërthim me makinë bombë në Siri

Bota

Shpërthim me makinë bombë në Siri

Më: 3 janar 2021 Në ora: 06:15
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një makinë bombë shpërtheu në një treg perimesh në qytetin verilindor sirian Ras al Ain pranë kufirit me Turqinë, që sipas njoftimeve shkaktoi vdekjen e disa personave dhe plagosjen e disa të tjerëve, siç njoftoi të shtunën agjencia shtetërore e lajmeve SANA.

Dy fëmijë ishin midis të vrarëve ndërsa nëna e tyre u plagos në shpërthim, tha SANA.

Shpërthimi shkaktoi gjithashtu vdekjen e disa luftëtarëve të mbështetur nga Turqia.

Turqia, e cila është aleate me disa grupe kryengritëse që kundërshtojnë Presidentin Sirian Bashar al-Assad, mori nën kontroll qytetin në vitin 2019 në një ofensivë për të zmbrapsur luftëtarët kurdë sirianë, që Ankaraja i konsideron si grup terrorist. /VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat