Zjarri në fabrikën më të madhe në botë për vaksinat, lë të vdekur pesë persona

Bota

Zjarri në fabrikën më të madhe në botë për vaksinat, lë të vdekur pesë persona

Më: 21 janar 2021 Në ora: 15:28
Foto Ilustrim

Një zjarr i madh të enjten në Institutin Serum të Indisë vrau pesë persona, tha një zyrtar qeveritar, por prodhuesi më i madh i vaksinave në botë tha se kjo nuk do të ndikonte në prodhimin e vaksinës kundër coronavirusit – AstraZeneca.

Video dhe fotografi treguan tym të zi nga një ndërtesë shumëkatëshe në kompleksin masiv të SII në qytetin Pune në shtetin Maharashtra.

“Ne kemi mësuar që fatkeqësisht ka pasur humbje të jetës në këtë incident”, shkroi në Twitter, Shefi Ekzekutiv i SII, Adar Poonawalla. “Ne jemi shumë të pikëlluar dhe u shprehim ngushëllimet më të thella familjarëve të të ndjerëve”, shtoi ai.

Kryebashkiaku i Punes Murlidhar Mohol tha se katër njerëz ishin evakuuar, por pesë të tjerë kishin vdekur. Qeveria e shtetit Maharashtra tha se zjarri mund të ishte shkaktuar nga një defekt elektrik gjatë punës ndërtimore.

SII ka licencuar qëllimin e zhvilluar nga Universiteti i Oxfordit dhe AstraZeneca dhe gjithashtu po planifikonte të fillonte grumbullimin e deri në 50 milionë doza në muaj të një kandidati për vaksinë të zhvilluar nga Novavax Inc.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat