Autobombë në Siri, gjashtë të vdekur

Bota

Autobombë në Siri, gjashtë të vdekur

Më: 31 janar 2021 Në ora: 20:47
Foto ilustrim

Aleppo, qyteti sirian, sërish është përgjakur nga një autobombë.

Një veturë bombë vrau të paktën pesë vetë persona dhe plagosi 25 të tjerë në veri të Sirisë.

Agjencia shtetërore SANA njoftoi shpërthimin, por nuk dha detaje rreth numrit të të vdekurve dhe të plagosurve.

Turqia, e cila është në aleancë me disa grupe rebele që luftojnë kundër presidentit, Bashar al-Assad, kontrollon zonën ku ndodhi shpërthimi.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani tha se forcat qeveritare kanë rrethuar zonat kurde në Alepo veriperëndimore për muaj – duke parandaluar hyrjen e ushqimeve dhe pajisjeve mjekësore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat