Në Nigeri u shpëtuan rreth 100 gra dhe fëmijë të rrëmbyer

Bota

Në Nigeri u shpëtuan rreth 100 gra dhe fëmijë të rrëmbyer

Më: 21 korrik 2021 Në ora: 17:24
Foto ilustrim

Rreth 100 gra dhe fëmijë të rrëmbyer në fillim të qershorit nga persona të armatosur të njohur në vend si “banditë” janë shpëtuar, thanë autoritetet e policisë në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, Zamfara.

Zëdhënësi i policisë Zamfara, Mohammed Shehu, i tha CNN-it të mërkurën se viktimat – shumica e të cilave janë nëna me gji – u lanë të hënën pasi u mbajtën nga rrëmbyesit e tyre për gjashtë javë.

Ai tha se lirimi i tyre ishte “i pakushtëzuar” dhe asnjë shpërblim nuk u pagua nga shteti, raporton cnn.

Viktimat u morën me forcë në robëri më 8 qershor nga njerëz të armatosur që pushtuan fshatin Manawa, në Rrethin Mutunji të Zamfara, tha Shehu.

Zamfara dhe shtetet e tjera fqinje veriperëndimore kanë qenë dëshmitarë të disa rrëmbimeve masive këtë vit, ndërsa rrëmbimi për shpërblim intensifikohet në rajon.

Qindra nxënës të shkollës janë rrëmbyer dhe më pas janë liruar nga bandat kriminale që kërkojnë shpërblim, por shumë qeveri të shtetit mohojnë të paguajnë shpërblim për rrëmbyesit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat