​Ushtari amerikan që përgjoi talibanët: Ata thanë gjithçka, se si do të vrisnin

Bota

​Ushtari amerikan që përgjoi talibanët: Ata thanë gjithçka, se si do të vrisnin

Më: 22 gusht 2021 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

"Kur njerëzit më pyesin se çfarë po bëja në Afganistan, unë u them se po fluturoja me aeroplanë dhe po dëgjoja talibanët. Puna ime ishte të paralajmëroja forcat aleate për kërcënimin, kështu që shumicën e kohës po përpiqesha të dalloja planet e talibanëve. Para se t’ia nisja, më paralajmëruan se do të dëgjoja gjëra të tmerrshme dhe e kam dëgjuar këtë me siguri. Por kur i dëgjoni njerëzit për qindra orë, madje edhe njerëzit që përpiqen të vrasin miqtë tuaj, ju dëgjoni gjëra të zakonshme," fillon tregimin e tij për The Atlantic, Ian Fritz, i cili nga viti 2008 deri në vitin 2013 shërbeu në Forcat Ajrore të SHBA.

Ne po e transmetojmë historinë e tij në tërësi.

"Vëlla ...është shumë ftohtë për xhihad"

Në raste të rralla, ata madje arritën të më bëjnë të qesh. Një dimër në Afganistanin verior, ku lartësia mesatare është mbi 2.000 metra dhe temperatura mesatare është nën zero, u zhvillua diskutimi i mëposhtëm:

"Zbritni dhe vendoseni pajisjen shpërthyese diku në kthesë, ku nuk mund të shihet."

"Mund të presë deri në mëngjes."

"Jo, ai nuk mundet. Amerikanët mund të vijnë më herët, dhe ne duhet t'i vrasim sa të mundemi."

"Unë mendoj se do të pres".

"Jo! Shkoni dhe vendosni një bombë!"

"A duhet?"

"Po! Shko dhe bëje!"

"Nuk dua."

"Vëlla, pse jo? Ne duhet të bëjmë xhihad!"

"Vëlla ... është shumë ftohtë për xhihad."

Po, e kam dëgjuar këtë shaka në mes të planifikimit për të vrarë njerëz që duhej të mbroja, por nuk ishte më pak absurde. Dhe ai nuk gaboi. Edhe në aeroplanët tanë, pavarësisht nga xhaketat dhe ngrohësit e krahëve, ishte vërtet ftohtë për luftën.

Vetëm dy njerëz të tjerë në botë janë trajnuar

Rreth 20 njerëz në botë u trajnuan në vitin 2011 për të bërë punën që bëja. Teknikisht, vetëm dy persona kaluan të njëjtin trajnim si unë. Ne mësuam dari dhe pashtu, dy gjuhët kryesore të folura në Afganistan, dhe më pas na u dha detyra që të kalonim në trajnime të specializuara për gjuhëtarët në avionët e Komandës së Operacioneve Speciale të Forcave Ajrore (AFSOC). AFSOC kishte një duzinë llojesh avionësh, por unë fluturova ekskluzivisht me avionë luftarakë. Këta avionë ndryshojnë në specifikat e tyre, por të gjithë ata janë aeroplanë mallrash të pajisur me nivele të ndryshme armësh. Disa mund të dëmtojnë makinën dhe asgjë më shumë, dhe të tjerët mund të shkatërrojnë ndërtesën.

Në Afganistan, ne i përdorëm këto armë kundër njerëzve dhe puna ime ishte të ndihmoja në vendosjen e njerëzve. Ky është një përkufizim jo-eufemistik i paralajmërimit të një kërcënimi.

Kam pasur 99 misione luftarake me një total prej 600 orësh. Ndoshta 20 nga ato misione dhe 50 nga ato orë përfshinin luftime të vërteta zjarri. Ndoshta edhe 100 orë të tjera shkuan për të përgjuar djemtë e këqij duke diskutuar planet e tyre të poshtra ose mbi atë që ne e quajtëm "punë inteligjente e përdorshme". Por pjesën tjetër të kohës ata thjesht flisnin, dhe unë vetëm po përgjoja.

Ata folën për shumë gjëra të zakonshme: planet e drekës, thashethemet në lagje ...

Përveç shakasë për xhihadin, ata gjithashtu folën për shumë gjëra për të cilat ju dhe fqinjët tuaj flisni: planet e drekës, thashethemet në lagje, kushtet e turpshme të rrugës, për mënyrën sesi moti nuk është sipas dëshirës së tyre. Pati zënka, fyerje, ankesa të përgjithshme. Ata ëndërruan për të ardhmen, bënë plane për kohën kur amerikanët u larguan dhe shijuan idenë për të marrë përsëri vendin e tyre.

Por kryesisht kishte shumë gjëra të ndyra.

Dari dhe pashtu janë plot shaka dhe lojëra fjalësh, këto gjuhë karakterizohen nga shumë vjersha, dhe shumë fjalë kanë një kuptim të dyfishtë. Afganët që takova do të përsëritnin një emër ose deklaratë, ose ndonjë gjë tjetër, dhjetëra herë për t'i theksuar ato. Por kjo përsëritje u intensifikua gjatë bisedës në radio. Kjo më mësoi një njeri me emrin Kalima. Asnjë prej nesh nuk e di se kush ishte Kalima, edhe pse përgjithësisht pranohet se ai nuk ishte dikush i rëndësishëm. Por dikush - ne nuk e dimë kush - me të vërtetë donte të fliste me të. Kështu ai e thirri me emër.

"Kalima! Kaliiiiiiima. Kalimaaaaaaa. Kalima, Kalima, Kalima, Kalima, Kalima."

Ai shqiptoi emrin e tij të paktën 50 herë në çdo kombinim të mundshëm të theksit. Unë dëgjoja gjatë gjithë kohës, por Kalima nuk u përgjigj kurrë. Ndoshta radio e tij ishte e fikur.

Ndoshta ai thjesht nuk donte të fliste me atë djalë. Ndoshta ai kishte vdekur. Ka mundësi që ta kam vrarë. Unë kurrë nuk e kam dëgjuar Kalimën të përgjigjet në radio pas kësaj.

E gjithë ajo ndyrësirë u derdh natyrshëm në një talent tjetër të madh verior taliban - bisedë. Asnjë takim shitjesh, xhirime filmash apo dhomë dollap me kyç nuk ka parë ndonjëherë një nivel të tillë të përgatitjes hiper entuziaste që talibanët demonstruan para, gjatë dhe pas çdo beteje. Ndoshta ishte sepse ata ishin të trajnuar mirë, pasi kishin qenë në luftë shumicën e jetës së tyre. Ndoshta ishte sepse ata sinqerisht besuan në shenjtërinë e misionit të tyre. Por sa më shumë që i dëgjoja, aq më shumë kuptoja se kjo mburrje e vazhdueshme ishte diçka që ata duhej të bënin për të vazhduar luftën.

“Ne po sulmonim, dhe ata bërtisnin:‘ Vëllezër, ne po fitojmë! Kjo është një ditë e lavdishme! "

Ata do të vazhdonin të luftonin një armik që nuk mendon shumë për përdorimin e bombave kundër individëve? Ky nuk është një ekzagjerim. Disa ditë para datëlindjes sime të 22-të, unë pashë që avionët luftarakë hidhnin bomba 500 kilogramësh në mes të një beteje, duke i kthyer 20 njerëz në pluhur. Ndërsa hyra në një peizazh të ri, plot kratere në vend të njerëzve, pati një qetësi dhe mendova - ne duhet t'i kemi vrarë mjaft prej tyre tani. Por, nuk ishte ashtu.

Kur mbërritën dy helikopterë të tjerë sulmues, dëgjova talibanët të thërrisnin: "Vazhdoni të qëlloni. Ata do të tërhiqen!" Ndërsa vazhduam sulmin, ata përsëritën, "Vëllezër, ne po fitojmë! Kjo është një ditë e lavdishme!"

Dhe ndërsa shikoja të vdisnin gjashtë amerikanët, më dukej sikur 20 talibanë po gëzoheshin në veshët e mi: "Allahu akbar, ata po vdesin!"

Nuk kishte rëndësi nëse ata ishin njerëz të paarmatosur apo me armë 30-vjeçare që luftonin avionët luftarakë, helikopterët dhe forcat tokësore të pajisura më mirë. Gjithashtu nuk kishte rëndësi që 100 prej tyre vdiqën atë ditë. Përmes gjithë asaj zhurme, tingujt e bombave dhe plumbave që shpërthenin pas tyre, shokët e tyre vdiqën, dhe talibanët ngritën shpirtin, inkurajuan njëri -tjetrin, këmbëngulën që jo vetëm që do të fitonin, por se do të na mposhtnin edhe herën tjetër.

Ishte misioni im i parë në Afganistan.

Mësova fjalë të ndryshme të koduara

Koha kaloi, dhe ndërsa kuptova se çfarë do të thoshin fjalët e ndryshme të koduara dhe si të ndanin zërat nga tingujt e armëve, u bëra më i mirë në dëgjim. Dhe talibanët filluan të flisnin me mua gjithnjë e më shumë. Në pranverën e vitit 2011, unë isha në një mision duke mbështetur forcat speciale që ishin zënë pritë kohët e fundit në një fshat në Afganistanin verior. Ata na dërguan në një zbulim, i cili tingëllon mbresëlënës, por nga ana logjistike do të thotë të fluturosh në një rreth për orë të tëra, të shikosh dhe të dëgjosh vendasit. Ne hasëm në disa fermerë që punonin në tokë të kultivuar kohët e fundit. Ose kështu menduam. Njësia në terren ishte e bindur se ishin djemtë ata që i kishin sulmuar, dhe se në vend që të punonin, ata në të vërtetë fshihnin armë.

Kështu i qëlluam. Nga tre burrat në fushë, njëri mbeti pa këmbë. Një tjetër vdiq në vend. Ky i fundit shpërtheu disa metra larg, supozohet të ketë vdekur nga një valë goditëse që shkatërroi organet e tij të brendshme. Derisa u ngrit dhe iku. Ai dhe miqtë e tij u kthyen për të hipur në burrë pa këmbë në një karrige me rrota dhe e çuan në një makinë që priste aty pranë. Ata dukej se po përpiqeshin të iknin, por hakmarrja ishte një skenar po aq i mundshëm, dhe njësia në terren ishte e shqetësuar se do të kthehej me edhe më shumë njerëz ose armë dhe do të merrte hak. Por unë mund t'i dëgjoja ata dhe ata nuk dukeshin të interesuar për hakmarrje.

"Nisu, vozit! Po vijmë. Abdul u godit. Ai është në makinë me ne."

"Vazhdo! Mos lejo që të na qëllojnë!"

"Po, ne po vijmë. Ne do ta shpëtojmë atë."

Ata po përpiqeshin ta çonin shokun e tyre te mjeku ose dikush që mund t’i shpëtonte jetën. Dhe pastaj makina u ngadalësua.

"Jo, vëlla. Ai ka vdekur."

Të tjerët nuk ishin më një kërcënim, kështu që ne i lamë të iknin.

"Përsëri dhe përsëri, vrasjet tona i tejkaluan ato, ata humbën terren dhe ne fituam."

Gjatë qëndrimit tim në Afganistan, vazhdimisht, vrasjet tona i tejkaluan ato, ata humbën terren dhe ne fituam. Kjo po ndodhte aq rregullisht sa fillova të zhvilloja një ndjenjë të deja vu. Kjo ndjenjë nuk është e pazakontë kur jeni në një mision ushtarak; shihni të njëjtët njerëz, ndiqni të njëjtin orar dhe bëni të njëjtat aktivitete ditë pas dite. Por nuk e imagjinoja kështu. Ne me të vërtetë fluturuam në të njëjtat misione, në të njëjtat vende, duke çliruar të njëjtat fshatra në të cilët luftuam tri vjet më parë. Kam dëgjuar të njëjtat gjëra, të njëjtat histori të zemëruara dhe të njëjtin planifikim, shpesh të njëjtët njerëz, që kisha dëgjuar tashmë.

Në një mision tjetër të parë tashmë, ne mbështetëm një njësi në terren që shkoi në një fshat të vogël për të folur me një plak. Së bashku ata bënë plane për të ndërtuar një pus aty pranë. Ne qëndruam mbi kokat e tyre për disa orë dhe asgjë interesante nuk ndodhi. Askush nuk bëri asgjë të dyshimtë në terren, askush nuk foli në radio për ndonjë gjë që ishte militante. Takimi ishte i suksesshëm kështu që njësia u kthye në helikopterët e saj. Dhe pastaj talibanët sulmuan.

"Lëvizni, ata shkuan në hendekun lindor. Vraponi, ngjituni!"

"Sillni një mitraloz të madh, përgatiteni. Do të vijë përsëri së shpejti."

Njësia në terren duhej të ulej dhe të priste që helikopterët të ishin të sigurt për t’u ngritur.

"Hej, ekuipazh i aeroplanit luftarak, ku janë ata dhe çfarë po bëjnë? N..., jam goditur!"

Talibanët e dinin se kishin goditur udhëheqësin e njësisë. Duke dëgjuar britmën e tij, i dëgjova ata duke festuar.

"Vëlla, e godite. Vazhdo, vazhdo të gjuash. Ne mund t'i heqim edhe më shumë!"

"Po do ta bëjmë, mitralozi punon..."

Ata pushuan së festuari sepse avioni im i goditi ata. Ishte dita më e keqe e jetës sime. Dita nuk ishte aq e tmerrshme për shkak të të shtënave, britmave ose vdekjes, deri atëherë kisha parë tashmë shumë. Por atë ditë më në fund kuptova atë që talibanët po përpiqeshin të më thoshin.

"Bombat dhe plumbat tanë nënkuptonin që djemtë e rinj në fshatin e tyre tani do të kishin më shumë gjasa të bashkoheshin me talibanët."

Në çdo mision, ata e dinin që unë isha mbi kokat e tyre dhe se ndiqja çdo fjalë të tyre. Ata e dinin se mund të dëgjoheshin duke u mburrur për sa amerikanë kishin arritur të vrisnin, sa RPG kishin blerë, ose kur dhe ku do të vendosnin një pajisje shpërthyese përgjatë rrugës. Por në mes të asaj që dëgjova, më doli se kjo nuk ishte vetëm për argëtim, ashtu që ata larguan të njëjtën mërzi që ndjeva kur kaluan një betejë tjetër, në të njëjtin vend, kundër një force tjetër pushtuese. Por ndryshe nga unë, nëse do të shkonin në shtëpi, do të ishte në fshatin tjetër, jo 10.000 kilometra larg. Ata njerëz në terren mund të kenë qenë vetëm fermerë ose mund të kenë qenë duke fshehur dëshmitë e sulmit të tyre. Në çdo rast, bombat dhe plumbat tanë nënkuptonin që djemtë e rinj në fshatin e tyre tani do të kishin më shumë gjasa të bashkoheshin me talibanët. Dhe ato biseda budallaqe? Ato nuk ishin vetëm retorikë boshe.

Këto ishin profeci që përmbusheshin vetë.

Sepse edhe pse ishte shumë ftohtë për xhihad, ajo pajisje shpërthyese ishte akoma e vendosur. Edhe pse ata kishin kallashnikov 30-vjeçar dhe ne kishim 100 milionë dollarë avionë luftarakë, ata prapë vazhduan të luftonin. Kur u larguam nga fshati, ata u kthyen. Pavarësisht se çfarë bëmë, ku shkuam ose sa vranë, ata vazhduan të ktheheshin.

Dhjetë vjet pas programit tim të fundit luftarak në Afganistan dhe pas 20 vjet luftimi me ushtrinë më të pasur dhe më të përparuar në botë, talibanët kanë rimarrë Afganistanin. Çfarëdo keqkuptimi nëse kjo do të ndodhte ose sa kohë mund të zgjasë, talibanët shkatërruan forcat afgane të sigurisë gjatë një jave.

Ajo që pak është arritur në të drejtat e grave, arsimin dhe varfërinë do të çrrënjoset në mënyrë sistematike. Çdo iluzion i demokracisë do të humbet. Ndërsa "paqja" mund të mbretërojë, ajo do të ndodhë vetëm pasi të gjithë rezistenca e mbetur të kapërcehet ose të vdesë. Kështu na thanë talibanët. Të paktën kështu më thanë.

Ata më treguan për planet, shpresat dhe ëndrrat e tyre. Ata më thanë saktësisht se si do t'i arrinin ato qëllime dhe se asgjë nuk mund t'i ndalonte. Ata më thanë se sa të sigurt ishin se vëllezërit e tyre në armë do t'i arrinin ato qëllime edhe nëse do të vriteshin. Dhe jam i sigurt se ata do ta bënin atë përgjithmonë.

Ata më thanë se kishin në plan të vazhdonin vrasjen e amerikanëve. Ata më treguan detajet e atyre planeve, çfarë armësh do të përdornin, ku do ta bënin, sa amerikanë shpresonin të vrisnin.

Ata shpesh më tregonin ato gjëra ndërsa vrisnin. Ata më thanë se, me dëshirën e Zotit, bota do të krijohej sipas imazhit të tyre. Ata më thanë atë që shumë të tjerë nuk pranuan të dëgjonin, por atë që më në fund kuptova - Afganistani është i tyre, përfundoi Fritz për Atlantic.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat