Zyrtari amerikan: Ne besojmë se Putin po keqinformohet për performancën ushtarake ruse

Bota

Zyrtari amerikan: Ne besojmë se Putin po keqinformohet për performancën ushtarake ruse

Më: 30 mars 2022 Në ora: 16:43
Vladimir Putin

Shtetet e Bashkuara besojnë se presidenti rus Vladimir Putin po “dezinformohet” nga këshilltarët e tij se sa keq po performon ushtria ruse në Ukrainë dhe ndikimin e sanksioneve në ekonominë ruse, thotë një zyrtar amerikan për CNN.

“Ne besojmë se Putini po keqinformohet nga këshilltarët e tij se sa keq po performon ushtria ruse dhe se si ekonomia ruse po gjymtohet nga sanksionet, sepse këshilltarët e tij të lartë kanë shumë frikë t'i thonë të vërtetën”, tha një zyrtar amerikan.

Ai tha se vlerësimi bazohet në gjetjet e deklasifikuara të inteligjencës amerikane.

Zyrtari shtoi se SHBA ka informacion që tregon se Putin është bërë i vetëdijshëm për dezinformatat, duke çuar në një përçarje midis tij dhe zyrtarëve të lartë të mbrojtjes.

“Ne kemi informacione se Putin është ndjerë i mashtruar nga ushtria ruse. Tani ka një tension të vazhdueshëm midis Putin-it dhe (Ministrisë së Mbrojtjes), që rrjedh nga mosbesimi i Putin-it në udhëheqjen e Ministrisë së Mbrojtjes”, tha zyrtari amerikan.

Zyrtari tha se Putin nuk e dinte që ushtria e tij "po përdorte dhe po humbiste rekrutët në Ukrainë, duke treguar një ndarje të qartë në rrjedhën e informacionit të saktë për presidentin rus".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat