Mbrojtja e SHBA-së jep lajmin e mirë: Ukraina tani ka më shumë tanke në shërbim sesa Rusia

Bota

Mbrojtja e SHBA-së jep lajmin e mirë: Ukraina tani ka më shumë tanke në shërbim sesa Rusia

Nga: M.L. Më: 22 prill 2022 Në ora: 10:47
Foto ilustrim

Sipas një njoftimi nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së, forcat e armatosura të Ukrainës tani kanë më shumë tanke në fushën e betejës sesa ushtria ruse falë furnizimeve nga jashtë (Republika Çeke dhe vende të tjera të NATO-s), shkruan Focus.de transmeton “Bota sot”.

Edhe pse Rusia ka grumbulluar sërish arsenalin e saj, përfitimet materiale nga dërgesat e armëve të Perëndimit në Ukrainë janë shtuar ndërkohë, thonë ata.

Zyrtarët amerikanë dhanë të dhëna edhe për numrin e trupave. Kështu, 85 batalione do të luftojnë në Ukrainë.

Kjo do të thotë se shtatë të tjera janë shtuar në 48 orët e fundit.

12 prej këtyre batalioneve janë vendosur në betejën për Mariupol.

Sipas shifrave amerikane, para luftës rusët kishin mbledhur gjithsej 120 batalione rreth Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat