Përmbledhje e ngjarjeve ditore në Ukrainë

Bota

Përmbledhje e ngjarjeve ditore në Ukrainë

Nga: M.H. Më: 3 maj 2022 Në ora: 06:29
Ukrainë

Një raketë shpërtheu në qytetin port të Detit të Zi, Odesa, mbrëmjen e së hënës.

Presidenti i Ukrainës tha se një djalë 14-vjeçar u vra dhe një vajzë 17-vjeçare u plagos në sulm.

Më shumë se 100 civilë të evakuuar nga uzina e çelikut në Mariupol në Azovstal kanë mbërritur në qytetin e kontrolluar nga ukrainas të Zaporizhzhia rreth 200 km larg, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Qindra njerëz, duke përfshirë dhjetëra fëmijë të vegjël, janë ende të bllokuar në impiantin masiv, thotë një luftëtar ukrainas atje.

Ministrat e BE-së që takohen në Bruksel janë të ndarë nëse do të vendosin apo jo një embargo ndaj importeve të naftës ruse

Gjermania është zhvendosur nga qasja e saj më e kujdesshme, duke thënë se do të ishte e gatshme të mbështeste një embargo të naftës, por ende nuk ka marrëveshje. Këtë mëngjes Hungaria e bëri të qartë se mbetet kundër saj

Rusia po planifikon të aneksojë rajonet Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës lindore pas mbajtjes së zgjedhjeve të rreme atje të planifikuara për në mes të majit, sipas një diplomati të lartë amerikan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat