BE synon zhdukjen e bankave ruse

Bota

BE synon zhdukjen e bankave ruse

Më: 4 maj 2022 Në ora: 10:07
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka zbuluar sanksionet e reja të BE-së ndaj Rusisë

Më shumë tani për sanksionet më të fundit të vendosura nga BE ndaj Rusisë.

BE-ja do të "zhdukë" bankën më të madhe ruse - Sberbank -dhe dy banka të tjera, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Swift është një sistem pagesash ndërkombëtare që lejon transferimin e qetë dhe të shpejtë të parave përtej kufijve.

Vendet perëndimore kanë thënë më parë se heqja e bankave ruse nga swift do të "dëmtonte aftësinë e tyre për të operuar globalisht".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat