Britania e Madhe: NATO duhet të mbajë derën e hapur për anëtarët e rinj

Bota

Britania e Madhe: NATO duhet të mbajë derën e hapur për anëtarët e rinj

Më: 15 maj 2022 Në ora: 11:33
Liz Truss

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, thotë se NATO duhet të mbajë politikën e saj të "dyerve të hapura" drejt pranimit të anëtarëve të rinj, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Ministrat nga aleanca e mbrojtjes po takohen në Berlin, me Finlandën dhe Suedinë që pritet të aplikojnë për t'u bashkuar.

"Politika e dyerve të hapura të NATO-s është thelbësore dhe nëse Finlanda dhe Suedia vendosin të aplikojnë për t'u anëtarësuar, është e qartë se ato do të forconin aleancën dhe sigurinë evropiane në tërësi," thotë Truss.

Takimi ka rënë dakord që NATO duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për ta ndihmuar atë për të "shpuar Rusinë jashtë", thotë ajo.

“Putini duhet të përballet me një disfatë të qëndrueshme në Ukrainë, Rusia duhet të frenohet dhe një agresion i tillë nuk duhet të ndodhë më kurrë”, thotë Truss.

"Siguria e Ukrainës duhet të vijë nga aftësia e saj për të mbrojtur veten. Aleatët duhet të mbështesin lëvizjen e Ukrainës drejt pajisjeve të standardeve të NATO-s, duke ofruar menjëherë artileri, trajnim dhe ekspertizën e nevojshme."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat