Marina britanike thotë se është sulmuar anija në Detin e Kuq pranë brigjeve të Jemenit

Bota

Marina britanike thotë se është sulmuar anija në Detin e Kuq pranë brigjeve të Jemenit

Më: 19 maj 2022 Në ora: 18:19
Foto ilustrim

Një anije në Detin e Kuq është sulmuar sot në afërsi të brigjeve të Jemenit, njoftoi një grup monitorimi i komandës detare britanike.

Grupi i Operacioneve Tregtare Detare tha se sulmi ndodhi pranë brigjeve të Hodeida, qyteti port i kontestuar në Jemen, ku lufta civile e kthyer një konflikt të rëndë ndërkombëtar vijon prej gati shtatë vitesh.

Zyrtarët thanë se hetimet vijojnë për incidentin, por nuk dhanë të tjera detaje.

Edhe Flota e 5-të e SHBA konfirmoi se ishte “në dijeni” të sulmit por refuzoi të komentonte më tej për motivet apo përgjegjësit.

Koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite lufton në Jemenin e varferuar prej marsit 2015 kundër rebelëve jemenitë Houthi , që mbështeten nga Irani.

Këta të fundit kanë kontrollin e kryeqytetit Sanaa si dhe të qytetit port Hodeida, nga përflitet se ka ardhur sulmi i sotëm.

Incidenti shënon episodin më të fundit të sulmeve detare në rajonin e luftës së rëndë. Në janar  rebelët Houthi sekuestruan anijen e Emirateve të Bashkuara, Rwabee, edhe këta pjesë e koalicionit luftarak të Arabisë Saudite.

Ekuipazhi i anijes u lirua muajin e kaluar për një marrëveshjeje të dobët armëpushimi gjatë muajt të Ramazanit. Armëpushimi duhet se vijon të qëndrojë i respektuar aktualisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat